СПОРТСКА МЕДИЦИНА – Нису сви спортови за свакога

СПОРТСКА МЕДИЦИНА – Нису сви спортови за свакога

Од пре месец дана у лозничком Дому здравља „Др Миленко Марин“ прегледе деце и омладине који се баве спортом по први пут обавља специјалиста спортске медицине. Прегледом се утврђују и могући деформитети кичменог стуба и на основу „држања“ тела препоручује бављење одређеним спортом

У нашој земљи је према посебном правилнику из 2011. године два пута годишње обавезан спортско-медицински преглед без обзира на узраст, пол или врсту спорта којим се неко бави. Међутим, у већини случајева прегледи су били рутински и обављали су их лекари опште праксе у домовима здравља или амбулантама. Тако је било и у Лозници до пре месец дана од када у Дому здравља „Др Миленко Марин“ прегледе деце и омладине који се баве спортом обавља специјалисткиња спортске медицине др Маријана Луковић.

– Прегледи специјалисте спортске медицине су веома важни да би се спречили негативни  ефекти које изазива бављење спортом јер се сматра да бављење физичком активношћу представља врсту стреса за организам. Понекада се дешава да дође до нарушавања физиолошке равнотеже и долази до одређних медицинских проблема и поремећаја. Најтежа компликација која може да се деси је изненадна срчана смрт. Сведоци смо бројних примера да су се на терену дешавале изненадне смрти чак и код спортиста код којих је рађен спортско-медицинкси преглед – истиче Луковићева. 

Како каже, приликом прегледа обавезно се попуњава спортско-медицински упитник на основу којег се добијају подаци о личној, породичној и спортској анамнези. Преглед подразумева лабораторијске анализе, мерење крвног притиска обе руке, ЕКГ,  који се ради у стању мировања, прегледа се усна дупља, „слуша“ рад срца, дисање, опипава се трбух.

–  Обавезно гледамо да ли постоје деформитети на кичменом стубу да бисмо имали увид какво је држање тела и да на основу тога препоручимо бављење одређеним спортом. Наиме, поједини спортови нису добри за свакога уколико постоји  кифоза или сколиоза, јер подстичу развијање само једне стране тела, тако да се стање може погоршати. Рецимо, рукомет и фудбал су спортови који могу да доведу до асиметрије, најбоља спортска дисциплина је пливање јер су укључене велике мишићне групе и тело се равномерно развија. Уколико на основу прегледа утврдим да постоји нека неправилност на ЕКГ могу да тражим допунску дијагностику, односно, преглед доплером – напомиње Луковићева.

С обзиром да је сада летња пауза за клубове и спортска такмичења организовани клупски прегледи се очекују од средине августа а тренутно на прегледе код др Мирјане Луковић долазе углавном деца којима је потребно уверење да су способна за боравак у летњим камповима. Каже да су после обављеног прегледа сви добили позитивну оцену. 

Ординација спортске медицине налази се у оквиру педијатрије, тачније у делу предвиђном за предшколце и отворена је од 7 до 14 часова. Прегледи за децу од шест до четрнаест година су бесплатни.

В. М.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )