И ТО СЕ ДЕШАВА – ПРОИЗВОЉНО ТУМАЧЕЊЕ ЗАКОНА НА ШТЕТУ ЂАКА – Укинули им јунски рок

И ТО СЕ ДЕШАВА – ПРОИЗВОЉНО ТУМАЧЕЊЕ ЗАКОНА НА ШТЕТУ ЂАКА – Укинули им јунски рок

Због спорости надлежних институција и погрешног  тумачења одредби најновијег Закона о високом образовању, ђацима из занатских школа није омогућено да се у јунском уписном року упишу у неку од високих школа струковних студија. Пошто је накнадно утврђено да на то имају право још три године, на располагању ће им бити септембраски рок, ако још буде било места

За три године почеће да се примењују одредбе најновијег Закона о високом образовању усвојене у јесен прошле године које су везане за општу, стручну и уметничку матуру. Наиме, ученици који су лане уписали први разред средње школе биће прва генерација која ће после завршеног школовања полагати велику матуру и она ће уједно бити и пријемни испит за факултет. Предвиђено је да општу матуру полажу гимназијалци, док ће ученици средњих стручних школа  полагати стручну, а уметничких школа – уметничку матуру. Међутим, они који заврше средњу стручну школу, а желе да наставе школовање, мораће да полажу и општу матуру.

Иако је у закону све јасно, члановима Скупштине конференције струковних школа очигледно није јер су већ ове године променили услове конкурса за упис па ђацима из занатских школа у јуну није било омогућено да конкуришу. Пошто је у међувремену стигло мишљење надлежних из Министарства просвете у коме се између осталог наводи да студије могу да упишу и они који су завршили трогодишњу школу док не почну да се примењују прописи о матури, дакле за три године, штета се покушава исправити тиме што ће ђацима из занатских школа бити омогућено да у септембарском уписном року покушају да се упишу у неку од  високих школа струковних студија. Међутим, они су у сваком случају оштећени јер им је њапре, ускраћено законско право, а у септембру ће имати и много мање шансе за упис у школе за које влада веће интересовање, а посебно за упис на буxет.

Статистике показују да у нашој земљи око дванаест одсто ученика средњих школа похађа оне са трогодишњим трајањем, за неке од њих интересовање за упис је велико, посебно за занимања кувар и фризер, док су за нека занимања, као што су тесар и зидар, ђаци незаинтересовани. Из тог разлога се поједини смерови временом и укидају као рецимо за армирача.

Од занимања трећег степена у три лозничке средње стручне школе ове године највеће интересовање је владало за занимање кувар, женски фризер, аутомеханичар и електроинсталатер. Техничка школа је једина у првом кругу уписала свих 240 ученика од којих половину чине ученици образовних профила трећег степена и њих ће највише погодити нове одредбе закона о високом образовању које се односе на велику матуру.

Према речима директора Горана Горданића, школа за сада није добила званичну информацију о полагању матуре, већ све  сазнају из медија. Што се тиче уписа њихових ученика на факултете, углавном су у питању они који заврше смерове у трајању од четири године. 

– Мало се ученика који заврше трогодишње средње образовање уписује у неке високе школе, највише десетак.  Према мојим сазнањима, уписују се у Високу школу струковних студија машинство-електротехника у Новом Саду, у Земуну у Високу школу струковних студија машинство-електротехника-саобраћај-грађевина у Земуну, у Вишу машинску техничку школу у Чачку, Политехнику у Београду. Највећи број њих упишу код нас ванредно четврти степен  као доквалификацију, најчешће електротехнику па после или се упишу на факултет или траже посао у Немачкој – каже Горданић.

Слична ситуација је и у Економској школи где се ђаци после трогодишњег образовања уписују ванредно на доквалификацију или покушају да се упишу на Вишу хотелијерску школу струковних студија где постоји и смер за гастрономију.

Дакле, за све њих који су заинтересовани за наставак школовања остао је само септембарски рок. 

В. М.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )