ЛЕТЊА ПРЕПОРУКА – Ђурђев град – сведок прошлих времена

ЛЕТЊА ПРЕПОРУКА – Ђурђев град – сведок прошлих времена

 

Они који не планирају овог лета одмор на неком даљем одредишту, на мору у Црној Гори, Грчкој, Турској, Египту или Хрватској, слободно време могу искористити да обиђу своју околину и места која су им на дохват руке, тек мало више од 30 минута вожње. Подриње је даривано природом каква се пожелети може, али и споменицима културе, сведоцима историје и прошлих времена, тако да се посетом њима време може квалитетно утрошити

Препорука коју износимо у овом тексту, односи се на Ђурђев град у Зворнику. Ем је близу, ем је атрактивно и место вредно сваке пажње, ем се ова тврђава, стара више векова, налази у другој држави па се можете похвалити да сте, ипак, на излет ишли у иностранство.

Како год је називали – Кула град, Јеринин град, Ђурђев град или, једноставно, Стари град – осећај је исти када зађете међу камене зидине дигнуте, како стоји у историјским записима, по свему судећи с краја 13. или почетком 14. века. Утврђење никло изнад Дрине, и данас надгледа пролазнике, догађаје, прилике и неприлике, али и сведочи о онима који су пре много година у њему боравили, живели или војевали. Ђурђев град је обележје Зворника, а троделна тврђава (Доњи, Средњи и Горњи град), највеће утврђење у БиХ, и национални споменик културе. Тврђаву је у 15. веку заузео деспот Ђурађ Бранковић по коме и носи име, а по легенди тврђаву је саградила његова жена Проклета Јерина одакле носи и назив Јеринин град. Утврђење су касније проширили Турци за време своје владавине (1460-1878), а надограђивали Аустроугари чија је посада у зворничкој тврђави била смештена у периоду од 1878. до 1918. године тако да данас тврђава представља сведочанство различитих историјских периода. До тврђаве је могуће доћи пешке стазом дугом око два километра, са клупама за одмор, која води из центра града преко насеља Баир или аутомобилом, седам километара дугим асфалтним путем преко насеља Српска варош. Наша екипа одабрала је ову другу варијанту, али намера је да следећи пут до заравни брда Млађевац на око 400 метара надморске висине и тврђаве стигне чувеним Јерининим стазама. Наиме, једна пешачка стаза од Зворника до Ђурђевог града названа је “Јеринин пут камена”, а стаза од Градске капије или Доњег града до Средњег града названа је “Јеринин пут страсти”. Како легенда каже, Јерина је градећи тврђаву наредила да се камен за градњу довлачи из мајдана удаљеног 12 километара од Зворника. Није била задовољна брзином преношења камена, па је наредила да се он загреје како би се брже пребацивао из руке у руку и стизао до места градње. Друга стаза има још бизарнију причу по којој је лепа господарица заводила момке из своје пратње, а потом их ноћу бацала у Дрину кроз тајна врата ноћних одаја, да би без сведока сачувала своју тајну о љубави. Претпоставља се да је Ђурађ тврђаву 1433. године заузео или на поклон добио од угарског краља јер не постоје прецизни историјски подаци о томе ко ју је градио. Према неким изворима, ово здање, највероватније, градила је властелинска породица Златоносовића, која је у том периоду владала овим подручјем, са седиштем у Зворнику. Браћа Вукмир и Вукашин, 40 година пре боја на Косову, имали су у Зворнику дворац, а преко њих је ишла трговина од Дубровника према Европи. Ђурађ Бранковић је већ постојеће зидове ове грађевине, који су били четвртасти, заоблио ради лакше одбране.

Обилазећи тврђаву, екипа ЛН је приметила да је трава у комплексу уредно покошена, да је доведена струја и постављена расвета, али да трагова несавесних посетилаца ипак има превише за једно место које би требало да буде туристичка атракција. Конзерве, кесе, лименке, празне флаше, остатке од хране и слаткиша ваљало би покупити и понети до првог контејнера, а двориште утврђења, којим се Зворничани могу поносити, да остане уредно за неке нове посетиоце и туристе из других места.

С.П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

МЛАДЕН БУРАЗЕРОВИЋ – ПРОФЕСОР И ШИХАН – Самурај живи у Лозници

БOЖИДAР ГAВРИЋ, ЧETИРИ ДEЦEНИJE У ВИСИНAMA – Из рингa нa димњaкe

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )