ЛЕТИ ВИШЕ КОРИСНИКА У БИБЛИОТЕЦИ – Враћају књиге и после седам година

ЛЕТИ ВИШЕ КОРИСНИКА У БИБЛИОТЕЦИ – Враћају књиге и после седам година

Сезона годишњих одмора и одлазака на летовање време је када и у Библиотеци Вуковог завичаја осетно расте број корисника који изнајмљују књиге уз које ће се додатно опуштати и уживати. Како кажу у овој установи, углавном је то белетристика, али и историјске књиге, док они млађи, школарци, изнајмљују лектиру за наредну школску годину.

– Анализом нашег рада, установили смо да лети издамо на коришћење више књига него у осталим периодима године. То је доказ да наши суграђани на одмор иду са књигом у руци, што је похвално. Од страних писаца, ових дана су најчитанији Нора Робертс, Сидни Шелдон, Ју Несбе, Викторија Хислоп, а од домаћих Весна Дедић, Јелена Бачић- Алимпић, Ненад Кецмановић, Зоран Стојиљковић, Верослав Ранчић, Миомир Петровић. Наша завичајна списатељица Марица Поповић је на врху листе читаности, а уз њу и Лозничанака Миланка Василић – потврђује директорка библиотеке Мирјана Пејак и додаје да су класици, како домаћи, тако и страни, увек радо читани, а да млади посебно воле дела Андрића, Стерије Поповића, Црњанског, Шекспира, Толстоја и Достојевског.

Они чланови који остају у граду често навраћају у библиотеку да прочитају новине, а најмлађи сликовнице, које радо читају у пријатном простору дечјег одељења. На наше питање колико су корисници ревносни када је реч о благовременом враћању књига, Пејакова одговара да има заборавних, али да то није честа појава.

– Као и у свим библиотекама, и у нашој се догађа да корисници забораве или изгубе књигу коју су узели на читање. Број  није алармантан, и мислим да уопште не постоји нечија намера да отуђи књигу, већ је најчешће реч о заборавности, или евентуално, немарности. Запослени у позајмном одељењу библиотеке често проверавају базе података, и на основу тога имају увид у реалну ситуацију. Рок за враћање књиге је 15 дана, а након протека рока од 30 дана, телефонским позивом љубазно замолимо да књига буде враћена. Ово углавном добро функционише, а уколико је неко изгубио књигу коју је узео на читање, може је надокнадити куповином исте, или, уколико такве књиге нема на тржишту – неком сличном и приближне новчане вредности. Неке друге новчане санкције се у оваквим ситуацијама не практикују – прича директорка и подсећа на случај када је један корисник узео књигу на читање, потом отишао у иностранство, а онда, после седам година је вратио.

Она објашњава да нису све књиге предвиђене за давање ван библиотеке и да њихова референтна збирка, односно, како је зову – научно одељење, подразумева књиге које корисници могу читати у некој од три читаонице. У питању је литература о уметности, религији, енциклопедијске збирке, књиге из природних и друштвених наука.

Иначе, градска библиотека радним даном је отворена од 7,30 до 19,30, а суботом од осам до 14 сати. 

С.П.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )