
БИБЛИОТЕКА У БАЊИ КОВИЉАЧИ – Ко воли књиге, лако до њих стиже
Огранак Библиотеке Вуковог завичаја у Бањи Ковиљачи, иако смештен у једнособном стану, располаже са неколико хиљада примерака који у доступни не само мештанима, него и бањским гостима
Љубитељи писане речи, који живе у Бањи Ковиљачи, као и њени гости или пацијенти познатог бањског лечилишта, којих је у овом периоду највише, до неког штива могу доћи уколико посете огранак лозничке Библиотеке Вуковог завичаја у овом туристичком месту Истина, он се већ годинама налази у неуобичајеном простору за овакве установе, али то не представља проблем да огранак данас има око две стотине корисника. Према речима директорке градске библиотеке Мирјане Пејак, од почетка ове године њима се придружило 45 нових чланова.
– Иако смештен у једнособном стану, огранак у Бањи Ковиљачи пружа све потребне библиотечке услуге. Ускраћени смо за могућност организовања промоција нових наслова, али и то решавамо у сарадњи са Месном заједницом и хотелом “Ројал спа”, који су увек вољни да нам уступе простор за организацију килтурних и уметничких садржаја. У дугорочном плану је измештање овог огранка у адекватан простор, а за реализацију тог плана имамо јаку подршку Градске управе јер нам је заједника жеља да, како мештанима, тако и гостима Бање Ковиљаче понудимо одговарајући простор – каже Пејак.
Библиотекарка Снежана Петрановић објашњава да осим житеља, библиотеку посећују и гости Бање Ковиљаче који су у приватном смештају, хотелима или у смештајним капацитетима Специјалне болнице за рехабилитацију, и да они плаћају чланарину од 300 динара. За остале је цена као и у Лозници, 300 динара на тромесечном нивоу, 500 за пола године и 900 динара за годину дана.
– Огранак располаже књижним фондом од неколико хиљада примерака, од белетристике и сручне литературо до школске лектире и књига за децу. Простор је необичан јер се налази у стамбеној згради, не види се са улице, али они који воле књигу већ знају где смо смештени и то им не представља велики проблем да дођу до омиљеног наслова. Чланови могу и путем телефона (818 -769) да провере да ли имамо неку књигу на стању или добију било коју другу информацију у вези нових издања. Од почетка године издато је више од 1050 наслова, библиотека ради радним данима од седам до 15, а са корисницима од осам до 14 сати – каже Снежана Петрановић.
Подсећамо да поред овог, Библиотека Вуковог завичаја има још и свој огранак у Лешници, који се налази у сутерену спортске хале.
Најчитанији
Међу најчитанијим ауторима су Ју Несбе, Миомир Петровић, Јуси Адлер Олсен, Кен Фолез, Дејан Лучић, Милош Црњански и Мирјана Бобић Мојсиловић, док се млађи читаоци највише интересују за књиге које су потписали Теа и Џеронимо Стилтон, Прунела Бат и Урош Петровић.
С. П.