
САРАДЊА У СЛИВУ ДРИНЕ – Заједнички против елементарних непогода
Потписници Иницијативе су Град Лозница и девет општина из Србије, а скупу су присуствовали и представници шест места са леве обале Дрине. Сарадња подразумева озбиљан, плански приступ, пре свега како предупредити елементарне непогоде, како искористити ресурсе свих локалних заједница у сливу Дрине јер непогоде не познају границе, рекао је градоначелник Лознице
Лозница је, као највећа локална самоуправа у сливу реке Дрине, уз подршку и сарадњу са СКГО, Министарством државне управе и локалне самоуправе, УНДП, Канцеларијом за управљање јавним улагањима Републике Србије прекјуче, у ОКЦ “Вук Караџић” у Тршићу, била организатор потписивања Иницијативе за заједничко учешће градова и општина слива Дрине у изради Протокола о сарадњи. Потпис су ставили представници Града Лознице и девет општина из Србије, а скупу су присуствовали и представници места са леве обале Дрине, Федерације БиХ и Републике Српске.
Према речима градоначелника Видоја Петровића, климатске промене које трају деценијама сваке године остављају видљиве последице, а у сећању су нам поплаве из 2014. године.
– На састанку су биле и колеге из шест локалних самоуправа са друге обале Дрине. Данашње потписивање је први корак, следећи је да локални парламенти донесу одговарајуће одлуке, што смо ми јуче урадили, а колеге ће то урадити на својим првим наредним седницама. То ће бити основ за потписивање протокола о сарадњи која подразумева озбиљан, плански приступ, пре свега како предупредити елементарне непогоде, како искористити све ресурсе локалних заједница у сливу Дрине с озбиром да непогоде не познају границе. Сигуран сам да је ово одличан пут за све локалне самоуправе и да би у ближој будућности ризик од свих видова елементарних непогода требало да буде далеко нижи, предвидив, да имамо сет оперативних мера које ће их предупредити, а да се последице онога што се не може зауставити, што је могуће ефикасније санирају. То даје сигурност грађанима, привредницима и свима нама – казао је он после скупа.
Иван Бошњак, државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе, каже да потписивање иницијативе значи будуће удруживање у борби против елементарних непогода, односно смањења ризика од њих.
– Ово је пета оваква иницијатива у Србији, а први пут смо имали госте из БиХ, са којима ћемо, надамо се, успоставити добру сарадњу дуж Дрине да бисмо грађанима и привредницима обезбедили сигуран живот и пословање. Представници општина и градова дуж Дрине схватили су потребу оваквог удруживања, а ми смо као министарство управо у парламенту са изменама и допунама Закона о локалној самоуправи који значи да ће се на бољи начин убудуће и удруживање дуж сливова организовати, усмеравати одговарајући новац, људи и други ресурси како бисмо на све изазове одговарали што ефикасније. На дешавања у природи не можемо много да утичемо, али можемо на то како ће се људи са тиме суочавати – каже он.
Ово је један од начина како се у овом тренутку у Србији окупљају градови и општине ради заједничког решавања проблема могућих будућих ванредних ситуација, оценио је Ђорђе Станичић, генерални секретар СКГО, и додао да већ имамо неколико потписаних протокола у држави.
– Овом иницијативом даје се могућност градовима и општинама да сарађују и делују, пре свега превентивно, и верујем да ћемо ту направити највећи успех, а са друге стране да у сарадњи са Канцеларијом за јавна улагања обезбедимо довољан број квалитетних пројеката, пре свега у превентивним смислу – казао је он док Зоран Диздаревић, помоћник директора Канцеларије за управљање јавним улагањима, каже да се тежиште са отклањања последица мора пребацити на спречавање и смањење ризика јер је утврђено да се све што се уложи у смањење ризика касније вишеструко враћа кроз уштеде када се отклањају последице поплава. Потписана иницијатива сигурно ће бити значајан корак да се у овом региону, без обзира на границе, међуопштинске и државне, боље регулишу одређена питања и више уради на заштити становника.
Мирослав Тадић, менаџер програм УН за развој Србије, каже да се годинама подржава концепт удруживања локалних самоуправа по принципу речних сливова и да се тренутно у Србији и осталим земљама западног Балкана спроводи регионални пројекат намењен унапређењу међуопштинске сарадње у домену смањења ризика од елементарних непогода и катастрофа.
Иницијативу су потписали представници Лознице и општина Мали Зворник, Крупањ, Осечина, Љубовија, Бајина Башта, Нова Варош, Прибој, Пријепоље, Сјеница док су гости били из Лопара, Угљевика, Братунца, Сребренице, Зворника и Бијељине.
Т.М.С