НА НАРЕДНОЈ СКУПШТИНИ – Опасне материје пред одборницима

НА НАРЕДНОЈ СКУПШТИНИ – Опасне материје пред одборницима

У информацији припремљеној за одборнике  истиче се да је Министарство заштите животне средине надлежно за управљање и контролу опасним отпадом и наводи да су опасне материје остале на простору ХК “Вискоза” и некадашње Фабрике аутотракторских кочница (ФАК). Од октобра 2008. до маја ове године град се са 47 дописа обраћао држави и њеним институцијама због тог проблема

На дневном реду  седнице Скупштине града, заказане за уторак, наћи ће се стара тема о опасним материјама на простору некадашњих индустријских постројења у Лозници. Одборницима ће бити предложено да усвоје информацију о опасним материјама, коју је припремило Одељење за привреду и локални економски развој и  закључак у четири тачке, а све то не би ли коначно  опасне материје  биле склоњене из пропалих предузећа.

У  информацији за одборнике истиче се да је Министарство заштите животне средине надлежно за управљање и контролу опасним отпадом док је локалним самоуправама, па и Лозници, поверена брига о инертном и неопасном отпаду. Како се наводи опасне материје остале су на простору ХК “Вискоза” и некадашње Фабрике ауто-тракторских кочница (ФАК).

Пропале фабрике пуне отрова

У “Вискози” су редовним инспекцијским надзорима републичке инспекције за заштиту животне средине евидентиране опасне материје у “Целулози” (бели, зелени и ретки црнилуг, фурфурал, натријум-хидроксид (НаОХ) и сумпорна киселина (Х2СО4), у “Целвлакну” има угљен-дисулфида (ЦС2), НаОХ и цинксулфата, “Корду” НаОХ, Х2СО4 и формалдехида, у “Центрофану” амонијумхидроксида, а “Лозофану” растварача (етилацетата, вода, бутилацетата и толуол) и алкохолна смеша (етилацетата, етлакохол и вода). Од свега тога најопаснији је ЦС2. У “Целвлакну” се налази око 20 тона ЦС2 заосталог после  уклањања које су обављале фирме “Промос СМ” из Београда и “Промос плус” из Љубљане са којима је фабрика у стечају потписала уговор о измештању 550 тона те опасне материје. Отпремљено је укупно 541 тона и због неиспуњених обавеза против обе фирме се води судски спор. Око 300 тона натријум-хидроксида ниске концентрације у “Целуози” је ускладиштено у надземним металним резервоарима и представља опасност због могућности изливања јер је резервоарима истекао рок важења, стоји у извештају. У ФАК-у се  у 406 металних бурета налази око 75 тона опасне материје, односно отпада цијанидне соли, ускладиштене у објекат обезбеђен од приступа неовлашћених лица, али је стање амбалаже због корозије све горе. Како се наводи, утврђено је инспекцијским надзором да је власник објекта у коме се налази бурад привредно друштво “Привер Пропертy Инвестмент” Лозница , а према Закону о управљању отпадом власништвом над парцелом и објектима постало је и власник отпада који се налази у њима. Овом предузећу је наређено да у року од 90 дана сав отпад  преда лицу овлашћеном за управљање отпадом ако није у могућности да организује поступање  са њим у складу са законом. Решење је извршно од 26. марта, односно рок за његово спровођење истиче крајем јуна. Лозница је о опасним материјама обавештавала државу, у  материјалу је  наведена  хронологија обраћања  од октобра 2008. до маја ове године, а  било их је 47 у том периоду.

Да ли је држава глува?

Градско руководство тражило је детаљне информације шта је остало у “Вискози”, предлагало у више наврата издвајање имовине фабрике за потребе локалне самоуправе, то је тражено од министарстава економије и регионалног развоја, пољопривреде и заштите животне средине, рударства и енергетике, правде, МУП, Агенције за приватизацију, Владе Србије, упозоравано је на опасност, инциденте, стање фабрике, слати закључци Скупштине града, али вајде није било. Градска власт је највише дописа послала 2014 (13), а најмање прошле године (два), док се ове године због опасних материја обратила надлежнима девет пута, а последњи повод била је експлозија бурета у”Лозофану”. Градоначелник је позвао и министра заштите животне средине Горана Тривана да посети Лозницу, али се то још увек није догодило. Последњи допис је од 17. маја којим се градоначелник обраћа Иновационом центру Технолошко-металуршког факултета у Београду и предузећу “Аурорагреен” из Београда са референтном лабораторијом “Анахем” ради покретања иницијативе за израду “Анализе стања опасног отпада и предлога ремедијације површина под утицајем отпада – локација “Вискоза”. На крају скупштинског материјала наводи се, поред осталог,  да “институције Града Лознице нису затварале очи пред еколошким проблемима тражећи алиби у ограниченим надлежностима, него су одговорно, савесно и благовремено реаговале на све ситуације у вези са проблемом уклањња опасног отпада са простора некадашњих индустриских постројења, а са јасним циљем очувања живота и здравља грађана”. Нажалост, то није пратила одговарајућа реакција оних који одлучују на нивоу државе па ће одборници поново разматрати проблем опасних материја  без надлежности над опасним отпадом и са једином могућношћу да поново апелују, траже и упућују молбе, што, бар до сада, није дало жељене резултате.

Предложени закључак

Градско веће је разматрало информацију о опасним материјама и предложило одборницима да је усвоје и подрже досадашње активности органа града и градоначелника предузете од 2008. до данас, са циљем решавања проблема опасних материја на територији Лознице. Руководство Града упознаће министра за заштиту животне средине Горана Тривана са текстом информације о опасним материјама и закључцима Скупштине града и организовати радну посету ради његовог потпунијег упознавања са проблемом и потребом његовог убрзаног решавања у складу са буxетским могућностима. Закључком треба да се обавеже градска управа, организације и службе чији је оснивач Град Лозница да иницирају, подстичу и пруже сву неопходну помоћ у погледу поступања институција државе, а у циљу наставка решавања проблема одлагања опасних материја са територије Лознице.

 Т.М.С

Одлучиваће се и о ребалансу

Завршни рачун прошлогодишњег буџета града и ребаланс буџета за ову годину наћи ће се на дневном реду седнице лозничког парламента заказане за уторак 12. јуна. Одборници ће донети и одлуке о изменама и допунама програма пословања јавних предузећа „Наш дом” и „Водовод и канализација“ и шест установа. На дневном реду је и Извештај о прошлогодишњем раду градске управе и Градског правобранилаштва као и предлог одлуке о покретању иницијативе за успостављање сарадње и удруживања са градовима и општинама у сливу Дрине.

Почетак седнице заказан је за 10 часова.

В. М.

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )