
ЗАВРШЕН 47. ЂАЧКИ ВУКОВ САБОР – Ићи Вуковим стазама подвиг је вредан дивљења
На саборишту у Тршићу данас је завршен вишедневни програм 47. Ђачког Вуковог сабора чији је организатор лознички Центар за културу. Мокрањчевом „Химном Вуку“, у извођењу мешовитог хора Гимназије „Вук Караџић“, којим руководи професор Дарко Несторовић, и подизањем саборске заставе, почела је завршна свечаност на којојој је поздравну реч упутила Тара Степановић, прошлогодишњи ђак генерације ОШ „Анта Богићевић“, сада ученица лозничке гимназије.
– Волети науку и живети са науком, бивати у стваралачким недоумицама и мучити се са научним изазовима, никада и нигде није било, нити ће бити лако, али у крају из ког је Вук Стефановић Караџић кренуо путем науке, то је још одговорније! Ићи Вуковим стазама, учити, подучавати, борити се за знање, а против незнања, у сваком тренутку живота, подвиг је достојан дивљења. Све што је Вук радио, радио је као Доситеј „на ползу“, или у корист свога народа. Скупљао је народне умотворине, систематизовао лексикографску грађу, подигао „први српски устанак“ за одбрану језика и писма, описивао историјске личности свога времена и професионално сарађивао са Јернејом Копитаром, Ђуром Даничићем, Луком Миловановим, Лукијаном Мушицким, Јоханом Гетеом, браћом Грим и Вилхелмом Хумболтом, поштујући свакога и успостављајући културне везе са европским земљама. Чинио је све да се сазна истина о нашем народу и да се он евидентира као још један у низу, европских народа који је кренуо путем културне револуције, као што је то приметио немачки историчар Леополд Ранке – рекла је Тара.
На отвореној сцени саборишта представу „Преваранти“ извело је Мало позориште „Душко Радовић“. По мотивима „Два новца“ Вука Караџића, ову драму за децу написао је Миладин Шеварлић, режирао Предраг Штрбац, а одиграли глумци Милош Анђелковић, Јелена Ћурувија Ђурица, Петар Стругар, Алек Родић, Бојан Лазаров, Сандра Родић Јанковић и Јована Цветковић.
На завршној свечаности манифестације посвећене стваралаштву младих, посетиоци су могли да виде изложбу радова насталих на различитим радионицама протеклих дана, док је у Музеју Вукових сабора представљена нова поставка, коју је приредио Мирослав Терзић, историчар Центра за културу „Вук Караџић“. Нову поставку отворио је професор Филолошког факултета у Београду др Бошко Сувајџић.
– Вуков сабор је најдуговечнија народна иснтитуција у Србији, од 1933. до данас, са одређеним повременим узлетима и повременим стагнирањима. И Ђачки и Вуков сабор, негују трајне вредности Вуковог дела. Манифестације су значајне јер се на њима срећу свет и Србија у Вуковом Тршићу. Ова нова поставка показује динамику колико је на овом саборовању било различитих духовних активности – рекао је професор Сувајџић.
За сутра је планиран други дан републичког текмичења у познавању српског језика и језичке културе, када ће своје знање одмерити ђаци средњих школа. Такмичење се одржава у Вуковој спомен-школи, а почетак је у 10 сати.
С.П