
КАКО ЈЕ 335 ПОРОДИЦА ИЗГУБИЛО ПРАВО НА СОЦИЈАЛНУ ПОМОЋ? – Све је било по закону
У Центру за социјални рад кажу да су ревизију социјалних корисника спровели по законским процедурама, а да су најчешћи разлози за губљење овог права што корисници нису пријавили промене које су у међувремену настале, и што су избегавали друштвено-корисни рад
На крају 2016. године на евиденцији лозничког Центра за социјални рад налазило се 1.783 породица које су имале право на новчану социјалну помоћ а после урађене ревизије на крају прошле године било их је 1.448, дакле, 335 породица мање. Ови подаци изнети су на прошлој седници Скупштине града, а у разговору за ЛН Владимир Петровић, директор ове установе, појашњава да Закон о социјалној заштити прописује да се ревизија, однносно преиспитивање услова за признавање права на стицање ове врсте помоћи, ради сваке године у мају.
– Приликом подношења захтева за добијање новчане социјалне помоћи корисници су дужни да доставе истините и потпуне податке као и да у року од петнаест дана пријаве сваку промену која је у међувремену настала, а која је од утицаја за добијање овог права. Међутим, у пракси се то ретко дешава али, зато постоји Служба материјалног обезбеђења која утврђује чињенице и долази до правих података. Приликом признавања права на новчану социјалну помоћ радно способног корисника који се налази на евиденцији, Центар је дужан да решење достави НСЗ, а она има обавезу да нам достави информацију да ли се неко лице које користи овај вид помоћи у међувремену запослило, укључило у неки други вид радног ангажовања, користи право на новчану помоћ за оспособљавање, за доквалификацију или преквалификацију, да ли је одбило понуђени посао, јер све то утиче на услове за признавање овог права. Добијањем тих података утврђено је да поједини корисници више немају право на овај вид помоћи – каже Петровић.
Један од разлога смањења броја корисника новчане социјалне помоћи је и избегавање друштвеног корисног рада на шта их обавезује Уредба о мерама социјалне укључености, односно, радног ангажовања корисника новчане социјалне помоћи које је Министарство за рад и социјална питања донело у октобру 2014. године. На тај начин, како каже, носиоци овог права свесно су довели своју породицу у незавидну ситуацију тако да нико од чланова више нема право да прима ову врсту помоћи.
– Центар је у сарадњи са НСЗ и јавним предузећима у септембру 2016. године започео са применом Уредбе којом се настоји да се обезбеди њихова социјална укљученост и изнађе могућност за радну активацију. Са ЈКП „Наш дом“ и „Водовод и канализација“ у којима би корисници ове помоћи требало да обаве друштвено-користан рад, потписан је споразум о сарадњи а са корисником се закључује тзв. индивидуални план активације у којем су предвиђене његове обавезе и сатница. Споразумом је предвиђена и могућност умањења али и укидања права ако се обавезе несавесно испуњавају. Они који се нису одазвали, добили су упозорење и пошто се и након тога оглушили изгубили су право на новчану социјлану помоћ – истиче Петровић.
Како истиче, пажљивијем и систематичнијем преиспитивању документације и ефикаснијем поступку за добијање овог права којем је допринело и прибављање података из службених евиденција електронским путем, омогућена је боља и бржа провера података које странке достављају. Центар је добио и решење о дозволи приступа службеним евиденцијама у неколико различитих државних органа и организација, МУП-у, ПИО-фонду, РФЗО, НСЗ, а поднет је и захтев Републичком геодетском Заводу, односно, Служби за катастар непокретности, пошто је имовина односно власништво над непокретностима један од услова за признавање овог права.
Иначе, основица за утврђивање и признавање права на новчану социјалну помоћ коју утврђује надлежно министарство тренутно износи 8. 201 динара. Она се усклађује два пута годишње, 1. априла и 1. октобра, на основу индекса потрошачких цена.
В. Мићић