
ВОЋАРСТВО – Време је за заштиту воћа
Тренутно стање у воћњацима је задовољавајуће и наговештава родну годину. Већина воћних врста је у фази цветања, а временски услови без падавина погодују опрашивању. Најважнија мера коју воћари треба да примене у овом тренутку је заштита воћа.
– Не треба заборавити да је опрашивање које обављају пчеле веома значајно за приносе и да због тога приликом употребе препарата треба поштовати прописе за заштиту пчела. У овом месецу актуелна је и површинска обрада засада коју треба што пре обавити како се корови не би превише развили. После обраде, пред кишу или одмах после тога, неопходно је прихранити воће ако то до сада није урађено. Потребно је користити азотна ћубрива, најчешће је то КАН или Уреа, у зависности од ПХ вредности земљишта. Азотна ђубрива поспешују раст, а недостатак ових ђубрива може довести до слабог пораста изданака и формирања цветних пупољака, као и опадање плодова – каже Златица Крсмановић, дипломирани инжењер воћарства из лозничког “Пољосавета”.
Стручњаци истичу да у малињацима и купињацима где није обављена резидба то треба одмах учинити и то на два пупољка изнад жице. Младе изданке треба закинути до земље. То треба чинити до 10. маја када су изданци висине 10 до 15 центиметара.
– На двогодишњим изданицима који ће донети род у овој години потребно је скинути кренуле пупољке у доњем делу стабљике до висине 20-30 центиметара како би се у засаду омогућило проветравање. У случају да крајем месеца не буде падавина неопходно је биљке залити јер у фази цветања и формирања плодова имају повећану потребу за водом. Током маја и јуна неопходно је још два пута прихранити малине и купине – подсећа Крсмановићева.
В. Ст.