
СПОРАЗУМИ О ПРИЗНАВАЊУ КРИВИЦЕ И ЗА ПРЕДУЗЕТНИКЕ – Коначну реч имаће судије
Закључивање споразума о признању прекршаја тренутно се примењује у сектору саобраћаја, а на иницијативу НАЛЕД-а ускоро ће заживети у областима трговине и радних односа
Споразум о признању кривице моћи ће да склопе појединци, предузетници и фирме за прекршаје ако отклоне те последице пословања мимо прописа или уколико нису ни наступиле и на тај начин ће избећи изрицање заштитне мере забране обављања делатности, најавио је НАЛЕД. С друге стране, споразум неће моћи да закључе они који су ометали инспекторе у контроли, нису поступили по мерама које им је изрекла инспекција и у случајевима када је за прекршај прописана фиксна новчана казна јер се тада издаје прекршајни налог.
На износ казне утицаће висина штете, вредност и количина робе која је у промету мимо прописа, број запослених или купаца који су оштећени, као и чињеница да ли је прекршај направљен први пут или је поновљен. Иако изречена санкција може бити нижа у односу на износе које прописују закони о раду и трговини (сем за тешке прекршаје), не може да буде мања од минимума из Закона о прекршајима – 5.000 динара за физичка лица, 10.000 за предузетнике и 50.000 динара за предузећа.
Како би се избегло изрицање различитих казни за иста дела, НАЛЕД је у смерницама предложио јединствени систем кажњавања, коришћењем табела са утврђеним критеријумима и износима. Примера ради, за ангажовање радника на црно, почетна казна за фирму која је први пут откривена, износила би 150.000 динара за једног радника и увећавала би се по 100.000 динара за сваких пет непријављених запослених, све до максималних два милиона динара. Исти модел био би примењен и код неисплаћивања зарада.
У сектору трговине, за физичко лице које би први пут било затечено да продаје робу или пружа услуге као нерегистровани субјект, почетна казна износила би 100.000 динара и могла би да буде увећана до 145.000 динара у зависности од вредности затечене робе, од 120.000 до 195.000 ако је поновљен прекршај и од 150.000 до 250.000 уколико је вишеструки повратник у продаји на црно.
Закључивање споразума моћи ће да предложе и инспектор и окривљени, а висине казни ће се на јасан, прецизан и једнак начин утврђивати према смерницама, које ће бити објављене и доступне. Неопходно је да прекршилац закона потпише признање и споразум о врсти и висини санкције, а коначну реч даће суд који споразум може и да одбије. На одлуку суда којом прихвата споразум ни инспекција ни окривљено лице немају право жалбе.
Пројектом “Унапређење капацитета инспекција, прекршајних судова и привреде” предвиђено је увођење споразума о признању кривице за прекршаје у надлежности тржишне и инспекције за рад. Уколико нови модел обезбеди економичност и ефикасност поступка, извесност и правичност кажњавања, могуће га је проширити и на друге инспекције.
ЛН