
У БАЊСКОМ ПАРКУ – На једно посечено стабло две саднице
За бањски парк у Бањи Ковиљачи стигло је сто садница високих лишћара, њихова садња је у току и требало би да буде завршена за неколико дана. Према речима Бранка Милошевића, пејзажног архитекте КЈП ”Наш дом”, тиме је настављена реконструкција парка започета крајем прошле године.
– Око 50 болесних стабала уклоњено је прошле године и у парку ће сада бити засађено сто нових садница. У плану је да за две године буде уклоњено укупно 150 стабала, а на њихово место посађено укупно 300 садница. Радићемо у фазама, ово је почетак тог посла, с тим што упоредо са садњом обављамо нивелацију терена на местима где је то неопходно, а она није рађена деценијама. Одавно није било обимније садње и нове саднице знатно ће допринети лепшем изгледу бањског парка. Иначе, све радимо у складу са условима добијеним од Завода за заштиту природе Србије и Завода за заштиту споменика културе из Ваљева – каже он.
Према анализи урађеној још 1987. Године, здравствено стање дрвећа и остале флоре у бањском парку у појединим деловима није добро. Стручњаци Завода за заштиту природе Србије били су у Бањи Ковиљачи у септембру прошле године са представницима ЈП “Лозница развој” и КЈП ”Наш дом” и после тога је одобрена санација стабала у парку. Одобрена је сеча око 150 сувих стабала у самом парку и осамнаест стабала у парк–шуми у простору око Три чесме. За целокупну санацију биће потребан период од шест до десет година, како се не би нарушио изглед у естетском, биолошком и еколошком смислу.
Бања Ковиљача има један од највећих и најлепших паркова у Србији. Под зеленим површинама је око 27 хектара, од чега је 10,87 доњи парк и око 16 хектара шума и то је простор за који је покренут процес заштите. У парковској шуми су граб, цер и буква, а у доњем делу парка расте више од стотину врста четинарских и лишћарских и око 30 врста жбуња. Највећи проблем је смањење броја стабала и то што је дрвеће достигло свој биолошки максимум па је неопходно уклонити болесно и засадити ново.