БОРБA ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ – И даље се умире од ТВЦ

БОРБA ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ – И даље се умире од ТВЦ

И поред тога што је у току прошле године дошло до смањења броја оболелих од туберкулозе (ТБЦ), Мачвански округ је по броју оболелих од ове болести и даље водећи у Србији. Лане је у Лозници је забележен и смртни исход од туберкулозе

Према подацима Светске здравствене организације из 2016. године туберкулоза, заразна болест коју изазива бактерија, представља девети по учесталости узрок смрти у свету и водећи узрок смрти од једног инфективног агенса. Процењено је да је те године од ове болести оболело укупно 10,4 милиона људи у свету. У нашој земљи и даље велики број људи болује од ТБЦ иако се од 2003. године када је оболело 37 људи на сто хиљада становника бележи тренд смањења на дванаест оболелих у току 2016. године. И поред тога што у току прошле године има мање оболелих, Мачвански округ је и даље водећи у Србији по броју оболелих од ове болести.  Лане је у Лозници забележен и смртни исход од туберкулозе.

Према речима др Дарка Тешмановића, специјалисте социјалне медицине у лозничком Дому здравља, туберкулоза се може се појавити у било ком делу тела, али најчешће у плућима. У већини случајева симптоми су кашаљ, некада са појавом крви у испљувку, повишена температура, ноћно знојење, губитак апетита, мршављење и општи осећај слабости.

– Свега десет одсто инфицираних особа  ће се касније у току живота разболети од туберкулозе, а најчешћи разлог је пад отпорности организма изазван стресом, неуредним животом, неухрањеношћу, лошим условима живота, алкохолизмом, неком дуготрајном болешћу, ХИВ инфекцијом. Највећу могућност да се заразе имају чланови породице и особе које живе у истом домаћинству или које проводе више сати у истој просторији са оболелим – каже Тешмановић.

Најважнија мера превенције ширењу туберкулозе је рано откривање и лечење оболелог од плућне туберкулозе, јер се тако најефикасније уклања извор заразе. Просторије у којима борави болесник морају бити чисте и често проветраване.

– Туберкулоза је заразна болест коју је скоро увек могуће у потпуности излечити антитуберкулозним антибиотицима,. Да би се то остварило неопходно је у потпуности поштовати савете лекара и редовно узимати лекове. За разлику од већине других запаљенских процеса у дисајним органима лечење је дуготрајно и то од болесника захтева истрајност у лечењу – истиче Тешмановић. 

В. М.

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )