
ПИЛАНА У МАЛОМ ЗВОРНИКУ – Због смећа на суд
Заступник фирме “РУ-АЛ”, Мирослав Мићић, каже да њихова пилана у Малом Зворнику добија рачуне за услугу изношења смећа иако га уопште нема. Из КЈП “Дрина” објашњавају да само поштују одлуку оснивача и да се изношење смећа наплаћује према квадратури пословног простора , а не према количини
Дуже од годину дана на адресу фирме “РУ-АЛ”, са седиштем у Лозници, стижу рачуни за услугу изношења смећа из њихове пилане у Малом Зворнику иако, како тврде, немају комуналног отпада и малозворничко ЈКП “Дрина” им “празни празан контејнер”. Према речима Мирослава Мићића, заступника фирме која се бави резањем и обрадом дрвета, због дуга, који је достигао велики износ, су тужени и неколико рочишта већ је одржано пред лозничким судом.
Мићић објашњава да пилана ради од средине 2015. године, а први рачун за изношење смећа стигао је у децембру наредне и од тада га добијају редовно. Одмах је реаговао, ишао у “Дрину” и објашњавао да немају комуналног смећа, а ни контејнер. Међутим, рачуни су наставили да стижу. Ових дана дошао је и фебруарски на 75,5 хиљада динара.
– Први рачун био је око 40 хиљада динара, а добили смо га и наредна два месеца. Преко адвоката смо рекламирали све добијене фактуре и опет предочили да нити неко долази по смеће нити га предузеће има. Објаснили су да је услуга изношења смећа у складу са неком општинском уредбом да се она не обрачунава на основу количине изнетог смећа него по квадратури, а неколико дана касније су у круг пилане довезли контејнер. Наредни рачун био је близу 84 хиљаде, а отада долазе радници “Дрине” и кипују празан контејнер. Имамо највише десетак запослених који се хране ван предузећа тако да немамо чак ни отпада после оброка. Сву пиљевину продајемо произвођачима пелета и брикета тако да немамо ни смећа, ни отпада. Због тога што нисмо плаћали рачуне “Дрина” нас је тужила и чекамо како ће у овом случају одлучити Основни суд у Лозници – објашњава Мићић.
Фирма је “Дрини” после добијеног рачуна за децембар прошле године, од 83.975 динара, послала рекламацију у којој, поред осталог, наводе да је то рачун за “непостојећу услугу изношења смећа” као и тврдњу – “Ви немате шта да износите из круга нашег предузећа јер комуналног отпада нема”. Мићић прича да је у пилани доста настрешница, а њих комунално предузећа третира као затворен простор за који је цена изношења смећа по квадрату знатно виша него за отворен простор.
– Изношење смећа на рачунима је обрачунато за око 4.250 квадратних метара отвореног и око 4.480 квадрата затвореног простора иако у општинској управи постоји тачан податак о површини која је око пет хиљада квадрата од чега је само око двадесет затворени пословни простор. Није нам циљ да избегавамо обавезу, слажемо се да направимо уговор са “Дрином”, али уз реалну цену и да се површине које користимо комисијски утврде – рекао је он.
Директор ЈКП “Дрина” Драган Чикарић каже да предузеће ради искључиво по ценовнику који усваја локална скупштина и у складу са законом.
– Поступа се строго у складу са општинском одлуком да се изношење смећа наплаћује по квадрату отвореног и затвореног простора, а не према количини. Као јавно предузеће морамо да радимо строго по одлуци оснивача. У току је судски процес, како суд одлучи тако ћемо поступити и испоштовати његову одлуку – рекао је он.
Т.М.С