
ДА ЛИ ЋЕ СЕ НАЈЗАД ОБЈЕДИНИТИ ТУРИСТИЧКА ПОНУДА ПОДРИЊА – На речима сви су за
Иако је повезивање неопходно за развој туризма, Лозница и околне општине и даље на тржишту наступају засебно. Оснивање регионалне туристичке организације је на видику, али није извесно да ће и бити остварено
Савремени туриста жели током боравка у неком крају да види што више тога. Странцима је и свака појединачна држава настала из рушевина СФРЈ ситна па у их посећују у низу. Нажалост, у унутрашњост ретко забасају, али и када би дошли, на пример у Подриње, имали би тешкоћа да посете све оно што овде може да се види, а тога није мало. Са таквим проблемима суочили би се често и домаћи туристи, иако већина пружалаца услуга организује посете најзначајнијим одредиштима у окружењу. Неке друге регије већ дуго наступају удружено, али је за то потребна добра сарадња и међусобно поверење. Као и на прошлогодишњем, тако су се и на 40. Сајму туризма штандови Туристичке организације града Лознице (ТОГЛ), Туристичко-спортске организације Крупња (ТСОК) и Специјалне болнице за рехабилитацију “Бања Ковиљача” наслањали један на други, али су Туристичка организација Љубовије (ТОЉ) и Општина Мали Зворник били одвојени. Било је упадљиво да би се, када би се њихови штандови нашли преко пута Лознице и Специјалне болнице, створила целина и Подриње би коначно, бар би такав утисак остављали, наступило заједно. Подриње је и у националној Стратегији развоја туризма од 2016 – 2025. уочено као регија која има туристичких потенцијала, а на онима који ту живе је да их развију и искористе.
Чист рачун – дуга љубав
– Услови за стварање регионалне туристичке организације (РТО) још увек се нису створили, али је вероватно да ће се то остварити у будућности. Што се сајамског наступа тиче, ми тренутно простор резервишемо свако за себе, али смо већ разговарали о томе да се за почетак нађемо једни поред других. Раније смо имали заједнички штанд са туристичким организацијама Крупња и Осечине, али се испоставило да тако не добијамо довољно простора јер имамо богату понуду, а свима је у интересу да своје потенцијале прикажу што боље – каже Снежана Перић, директорка ТОГЛ, и додаје да је циљ за следећу годину да се штандови подрињских места нађу једни поред других, а у лозничком туристичко-информативном центру већ се налазе и пропагандни материјали суседних општина.
У Малом Зворнику немају ништа против сарадње, али се држе народне мудрости “Чист рачун, дуга љубав”. Председник општине Зоран Јевтић каже да је иницијатива за оснивање РТО стигла из Лознице пре око пола године, али се отад нико више није јавио.
– Ми смо се за почетак позитивно изјаснили, али бисмо хтели да се све јасно дефинише, да касније не би дошло до проблема. Не желимо да се догоди да учествујемо, дамо финансијску потпору, а онда, када дође време да се дели колач, да испадне да нас ту нема. Ако дајемо новац, морамо да видимо шта добијамо за то – јасан је Јевтић.
Он подржава замисао да на сајму штандови буду у истом кругу.
Задржати госте на дужи период
ТОЉ и ТСОК потпуно подржавају обједињавање туристичке понуде, а Крупањ је у овогодишњем буџету чак и предвидео 400 хиљада динара за покретање РТО. Директор Александар Петровић каже да је јасно да ниједно место у регији појединачно не може да задржи госте на дужи период.
– Имамо могућности да заједно направимо више разноврсних програма који би могли привући госте и задржати их бар седам дана – каже Петровић.
Да је циљ задржати туристе и продужити им време боравка слаже се и Слађана Грујичић, директорка ТОЉ, а нема ни сумње како се то може учинити.
– Свако од нас има конкретну туристичку понуду, али је неопходно да створимо и заједничку, ако нам је намера да задржимо госте. Наш крај има доста тога да покаже и то треба заједнички да пласирамо. Ми већ сада нашим гостима препоручујемо занимљиве локације у другим местима Подриња – каже Слађана Грујичић, директорка ТОЉ.
Регионална развојна агенција Подриња, Подгорине и Рађевине (РРА) спровела је лане пројекат “Упознајте благо Подриња” и одржала низ обука на којима су уочени потенцијали туристичког развоја, као и могућности за сарадњу. И ове године РРА ће код ресорног министарства конкурисати за подршку пројекту регионалног развоја туризма јер, како каже директорка Љиљана Николић, потенцијали постоје, потребно је обавити квалитетну анализу постојећих ресурса и успоставити непрекидну комуникацију како би се из тога родиле нове замисли за заједничке подухвате који би привукли већи број туриста у овај део Србије.
Регионална туристичка организација
Мирослав Радуловић, члан Градског већа Лознице, каже да би РТО ускоро могла заживети, уколико се локалне самоуправе сложе. Замисао је да обухвати подручје које покрива и РРА, али чак и ако до тога не дође, могуће је да ће неколико њих основати организацију.
– Логично је да сви будемо заједно, презентација регије треба да буде целовита, а потребно је и наћи прави модел организације како би се што више издвојеног новца утрошило на промоцију, а не на неке друге трошкове – каже Радуловић.
Почетни предлог је да се не именује директор РТО, већ да будући управни одбор из својих редова изабере председника који би био и овлашћено лице.
Иначе, предстоји и израда регионалне старетегије развоја туризма.
Н. Т.