УТИЦАЈ ЕНЕРГЕТСКИХ ПИЋА НА ЗДРАВЉЕ – Све на крају стигне на наплату

УТИЦАЈ ЕНЕРГЕТСКИХ ПИЋА НА ЗДРАВЉЕ – Све на крају стигне на наплату

Прекомерно конзумирање енергетских пића изазива бројне здравствене проблеме  а у комбинацији са алкохолом може чак да има и смртни исход. У Служби хитне помоћи у Лозници нема регистрованих случајева да је до здравствених проблема дошло због употребе енергетских пића, али  пошто се она често мешају са алкохолом, али и са  другим психоактивним супстанцама, један од узрока  тегоба могу бити управо енергетска пића

Из Европског комитета за храну већ годинама упозоравају да се са употребом енергетских напитака мора бити обазрив па су многе земље увеле старосну границу за њихову продају, али Србија то још није учинила. Подаци о њиховој употреби су поражавајући, седамдесет одсто младих и  скоро десет одсто млађих од десет година у свету конзумира овај напитак.

Просечни адолесцент попије више од две литре енергетских пића месечно а сваки пети више од седам литара. Све је почело у Јапану где је прво енергетско пиће произведено у фабрици како би радници имали снаге да раде и ноћу а тек касније је почела производња у Европи а потом и у Америци. Три специфона састојка која они садрже и која их разликују од освежавајућих пића су кофеин, таурин и Де-глукуронолактон. Према речима др Дарка Тешмановића, специјалисте социјалне медицине у лозничком Дому здравља, ова комбинација је паметна зато што сваки  од њих има специфично дејство и у комбинацији дају добар ефекат.

– Иако ни за једну од три спорне супстанце није доказано да је штетна, не смемо заборавити Парацелзусов принцип да „количина супстанцу чини токсичном “. Сходно томе, морамо имати на уму да су и дозе састојака у енергетским напицима значајно веће него што их уносимо кроз исхрану. Наука још не располаже подацима о дневно прихватљивим дозама кофеина, таурина и Д-глукуронолактона, које се смеју уносити без последица по здравље. Зато свуда у свету стручњаци саветују избегавање или макар опрез приликом конзумирања, посебно када је реч о младим људима – истиче он.

Енергетска пића припадају безалкохолним пићима које тренутно повећавају количину енергије у организму, истраживања показују да она повећавају менталне способности уживаоца, његову будност и физичку издржљивост. Међутим,  ефекат је краткотрајан, траје до 90 минута а после тога  умор који је већ постојао у организму долази још више до изражаја. Добробит која се осети од њих не ослобађа се као резултат сагоревања калорија већ, због стимуланса који се додају пићима и због бројних витамина које садрже.

  Позитивни ефекат који они производе ускоро стиже на наплату, прекомерна употреба кофеина довешће до поремећаја срчаног ритма, аритмија, тахикардија – повишен број откуцаја срца, скокова крвног притиска. Највише погађа срце и крвне судове, због великог уноса газиране воде која се у њему налази, може се јавити чир у желуцу а боје које се додају накупе се у јетри и оштећују је. Када прође дејство, адреналин је покупио све енергетске резерве па их тера  на додатно узимање и, наравно, ствара се зависност – каже Тешмановић.

Како истиче, највећи проблем настаје када се комбинују са алкохолним пићима, енергетска пића делују стимулативно, буде организам а алкохол има супротно дејство па се узимањем енергетских пића маскира ефекат алкохола.

– Млади мисле да могу још да пију и у моменту када престане дејство енергетског пића  јављају се негативна дејства најчешће када се враћају кући, док су у вожњи. Тада они стижу у Хитну службу. У Хитној служби у Лозници  немамо регистроване случајеве да је до здравствених проблема дошло баш због употребе енергетских пића, али пошто често долази до њиховог мешања са алкохолом али и са другим психоактивним супстанцама, један од узрока тегоба могу бити управо, енергетска пића – напомиње Тешмановић.

Упозорење на лименци

Просечна лименка од 250 милилитара садржи 27 грама шећера и 80 милиграма  кофеина. То је исто као велика шоља кафе са четири кашичице шећера. На свакој лименци би требало да буде упозорење да је строго забрањено за децу и труднице, адолесеценте као и особе оптерећене одређеним болестима као што су кардиоваскуларна обољења, психијатријска и неуролошка и онима који имају проблема са јетром и бубрезима као и да више од две лименке дневно не би смело да се попије.

В. М.

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )