ПРОСЕЧНЕ ЗАРАДЕ – Округ испод просека
Децембарске зараде традиционално су највише, али запосленима у градовима и општинама Мачванског округа то није помогло да се приближе просеку на нивоу државе од којег у зависности од места живљења заостају од седам до чак 24 хиљаде. Лане је најисплативије било радити на пословима рачунарског програмирања и консултантских делатности и у ваздушном саобраћају
Просечна зарада без пореза и доприноса у Мачванском округу исплаћена у децембру, месецу у којем су примања, према статистици, традиционално највиша, била је нижа од државног просека за 10.131 динар. Просек на нивоу Србије износио је 54.344 динара, а у округу 44.213. Запослени у Коцељеви имали су највише зараде у округу, примили су нешто више од 47.800 динара, а следили су их Шапчани са мало више од хиљаду динара нижом платом. Љубовијани су имали скоро 46 и по хиљада, а Лозничани готово 43 и триста, што је било довољно да иза себе оставе 95 општина, међу којима и три престоничке. Радници у Малом Зворнику примили су 40 и по хиљада, а они у Богатићу и Владимирцима по 37.900, односно 37.023. Најниже плаћени били су Рађевци – 29.457, па се Крупањ по нето заради сврстао међу шест општина у којима оне не прелазе ни 30 хиљада. Иза њега су само Жабари – 28.886. Гаxин Хан – 28.387 и најсиромашније Трговиште са 25.251. Сврљиг и Ћићевац бољи су за осамдесетак и три стотине динара.
Више од 80 хиљада динара примили су само запослени у три београдске општине – Врачару, Сурчину и Новом Београду с тим што су тих 80 добили Врачарци, док Сурчинци имају 90 и по, а Новобеограђани скоро округло 94 хиљаде динара. За један су пребацили. Тако је зарада у најбогатијој општини скоро четири пута виша од оне у најсиромашнијој.
Према подацима Републичког завода за статистику, протекле године најисплативије је било радити на пословима рачунарског програмирања и консултантских делатности јер је просечна плата од јануара до децембра износила скоро 180 хиљада динара. Ове делатности припадају области информисања и телекомуникација у којој се налази и друга најслабије плаћена делатност – кинематографска, ТВ и музичка продукција са 22.800 динара. Радници у овој делатности боље су плаћени једино од оних који раде у путничким агенцијама и код тур-оператера. Беже им целих 519 динара.
Ни радницима у ваздушном саобраћају није било лоше, зарађивали су просечно 166 и по хиљада, а на трећем месту били су запослени у услужним делатностима у рударству са 130 и по хиљада. Ово би требало да нас радује, ако имамо у виду да ће у догледној будућности почети експлоатација јадарита. То би требало да буде и сигнал локалним предузетницима у ком правцу да се преусмере да не би предузећа из неких других места односила лознички “кајмак”.
Добро су пролазили и они који су се бавили управљачким делатностима и саветовањем, као и они који раде на рекламирању и истраживању тржишта, експлоатацији нафте и природног гаса, производњи кокса и нафтних деривата, као и дуванских производа, а листу оних који су у просеку зарађивали више од стотину хиљада динара месечно закључују пружаоци финансијских услуга, осим услуга осигурања и пензијских фондова.
Н. Т.