У КЈП “НАШ ДОМ” – Планирају преузимање уличне расвете

У КЈП “НАШ ДОМ” – Планирају преузимање уличне расвете

За ову годину планиране су текуће субвенције од седам милиона динара, као и лани, за девет мање у односу на 2016. Намера предузећа је да, поред осталог,  настави са проширењем зоне обавезног изношења смећа, прошири делатност и настави са уређењем зелене пијаце

Испунили смо све што нам је наложило ЈП “Лозница развој”, а обавили смо и наш основни посао, изношење и депоновање комуналног  отпада, каже Јанко Алексић, директор КЈП “Наш дом”, предузећа које има  пет сектора, девет служби и два одељења. Према његовим речима, капиталних инвестиција у овом предузећу нема, а за ову годину планиране су текуће субвенције од седам милиона, исто као и лани, како би покрили разлику у цени коштања изношења смећа. У односу на 2016, субвенција је мања за девет милиона динара.

Депонија и даље приоритет

– За седму фазу санације градске депоније планирану у овој години предвиђено је 14 милиона динара. Лани је успешно завршена шеста фаза санације за коју је као и претходних година било планирано десет милиона, док је у овој години тај износ увећан. Депонијом смо “овладали” и она изгледа како то пројекат налаже, што значи да сав комунални отпад који долази бива прекривен глином, а онда слојем шљунка. Набавили смо прошле године трактор са приколицом до девет кубика и камион кипер, имамо наш улт и урадићемо што више можемо са својом механизацијом. Иначе, прошле године нисмо имали ниједан пожар на депонији – каже Алексић.

Према његовим речима, планиране су посете градовима који имају рециклажно двориште да видимо може ли се то применити у Лозници, али  се неће одустати од добијања сагласности за регионалну депонију, и то се ради паралелно.

– За нас је важан посао проширење зоне обавезног изношења смећа. Прошле године смо успели да покријемо мањак контејнера који смо имали у Јадранској Лешници, имали смо крајем године проблем да нам је добављач контејнера банкротирао, а требало је да нам испоручи 150 комада. То смо решили, Ново Село смо завршили око 50 до 60 одсто, сада улазимо  у Стражу и имамо још два места у доњем Јадру, Горњи Добрић, од Каменика до Јадранске Лешнице, и Липницу које треба да “покријемо” контејнерима. У овој години планирамо набавку око 150 контејнера, као и прошле – каже Алексић.

Још чекају дозволу за ветеринарску станицу

Према плану за набавку основних средстава предвиђено је нешто мање од 50 милиона динара – између осталог за  набавку половног специјалног возила за превоз комуналног отпада,   мањег камиона који  ће моћи да уђе у уже улице и уклони отпад и по великом снегу који то онемогућава великим возилима као и чистилице, веће од постојеће.

– Док не преселимо предузеће у Клупце, морамо у садашњем кругу урадити привремену, монтажну халу где би наши мајстори радили на одржавању возила. Планирамо да наставимо уређење зелене пијаце. Крајем прошле године  поставили смо 23 бокса за која смо добили закупце, а још десетак ћемо поставити у делу до пута. Све упућује на то да је потребно на пијаци урадити тржницу где ће пољопривредни произвођачи продавати своје производе. То нисмо планирали да градимо ове године, али желимо да имамо пројекат и када се укаже прилика, конкуришемо за новац.  Планирамо адаптацију дела простора  где је сада продаја сира и кајмака, да до Штире урадимо два локала, које бисмо користили или издавали. Ове године намеравамо да дорегиструјемо предузеће, променимо статус и додамо и делатност улична расвета. У оквиру локалног буxета сваке године је планиран новац за уличну расвету која годишње кошта 80 до 90 милиона динара. Уколико се уведе лед расвета и створи уштеда, моћи ћемо за исто или много мање пара да осветлимо град и његове рубне делове, а уштеђени новац утрошимо за нешто друго – објашњава планове директор предузећа.

“Наш дом” планира наставак уређења градског гробља, градњу капеле на гробљу у Бањи Ковиљачи и откуп плаца за његово проширење. Предвиђена су и  значајна улагања у побољшање услова у прихватилишту за псе. Алексић каже да је проблем регистрација ветеринарске амбуланте, коју предузеће има, пошто још не може да добије дозволу за запошљавање ветеринара. Њеним отварањем могле би бити пружане услуге из области зоохигијенске службе у суседним општинама.

Запошљавање

Проблем предузећа је да сваке године одлази 15 до 20 радника по разним основама у пензију, а није дозвољено запошљавање нових. Због недостака радне снаге, планирано је десет милиона динара за ангажовање радника кроз лизинг послове, а то би пре свега, били физички радници и возачи специјалних возила за радове у проширеној зони изношења смећа. Иначе, имају око 200 радника у сталном радном односу и око 20 на одређено. 

Т.М.С

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )