
ЛОЗНИЧКИ МОНОКСИЛ – Чамац у 3-Д техници (ВИДЕО)
Прошле седмице у анексу Музеја Јадра завршено је 3-Д снимање дринског чамца (моноксила) у склопу пројекта којег припрема Музеј науке и технике из Београда. Ово је први чамац из прошлости снимљен том техником, а снимање је обавила београдска фирма “Вокселаб”, која је задужена и за обраду комплетног пројекта.
Музеј науке и технике потписаће ускоро уговор о сарадњи са лозничким Центром за културу, на основу којег ће ове две установе заједнички наступати у разним будућим пројектима. Један од таквих биће и израда новог моноксила у 2018. години, онако како је то чињено и пре неколико векова, потврђено је из Музеја Јадра. Иначе, од маја ове године, у Музеју Јадра отворена је стална поставка “Живот на Дрини – моноксил из Јелава”, која представља дрвени чамац с краја 17. или средине 18. века, пронађен 2011. године на обали Дрине у Јелаву. Иако је оваквих експоната на Балкану пронађено на више места, а код нас у Србији на Морави, Сави и Дунаву, већина њих је пропала и уништена. Дрински моноксил је спасен заједничким залагањем Центра за културу, локалне самоуправе, Министарства културе и информисања и великог броја појединаца.
Словени су израду оваквих пловила наследили од Келта, а редак примерак речног пловила из турског доба, пронађен на обали Дрине дуг је 7,2 метра и тежак око 1,5 тона. Истесан је од једног комада храста пречника 1,2 метра, у том тренутку старог најмање 200 година. После конзервирања, од септембра 2015. године смештен је у анексу изграђеном у Музеја Јадра, где посетиоци свакодневно могу да га погледају.
С.П.