УЧИТЕЉ ДУШАН СТАНКОВИЋ, ДОБИТНИК НАГРАДЕ ”НАЈБОЉИ ЕДУКАТОР СРБИЈЕ” – Настава за ново доба

УЧИТЕЉ ДУШАН СТАНКОВИЋ, ДОБИТНИК НАГРАДЕ ”НАЈБОЉИ ЕДУКАТОР СРБИЈЕ” – Настава за ново доба

Учитељ ОШ “Браћа Рибар” у Доњој Борини Душан Станковић добио је награду “Најбољи едукатор Србије” коју додељује београдско Удружење за подстицање предузетништва “Живојин Мишић”. Он се бави образовним технологијама, а у последње време и применом информационих технологија, осмишљавањем  и применом интерактивних образовних софтвера и система за управљање учењем.  Нарочито је препознатљив по реализацији онлајн и мешовите наставе

За 24 године, колико ради у ОШ “Браћа Рибар” у Доњој Борини, општина Мали Зворник, учитељ Душан Станковић добио је доста награда, а најновија је “Најбољи едукатор Србије” коју додељује београдско Удружење за подстицање предузетништва “Живојин Мишић”. Откако је завршио Педагошку академију у Шапцу, запослио се и уз рад завршавао Учитељски факултет у Београду, Станковић се бавио образовним технологијама, а у последње време применом информационих технологија, осмишљавањем  и применом интерактивних образовних софтвера и система за управљање учењем.  Нарочито је препознатљив по реализацији онлајн и мешовите наставе. У томе му ни најмање не смета то што је учитељ у сеоској школи, а радом то и доказује.

– Некада је сваки просветни радник по правилу као млад упућиван на рад на село, а онда се временом приближавао граду да би на крају радио у њему. Данас је другачије, не морамо живети у граду да бисмо се бавили одређеним пословима, савремене технологије омогућавају нам да живимо у малом месту попут Доње Борине, а да будемо присутни свуда, како у граду, тако и широм света – каже Станковић.

На почетку каријере његови су разреди имали више од 30 ученика, а сада их је три пута мање, свега десет и то је проблем са којим се суочава цела Србија, све је мање деце. Са друге стране, мањи број ученика омогућава да се са њима ради готово индивидуално.

– Одељења са великим бројем ученика траже фронталну, за разлику од оних где их има мало, што омогућава готово индивидуалну наставу, а она је једна од најефикаснијих. Ових дана почели смо реализацију пројекта у којем покушавамо да уведемо најсавременији облик наставе. Тренутно радимо мешовиту, ученици доносе своје лаптоп рачунаре, или таблете, а ја имам одређене платформе за учење на даљину па су тако ученици физички присутни, а део наставе обавља се онлајн. Видећемо, ако буде било привременог затварања школе због лошег времена, покушаћемо да реализујемо наставу, иако нису присутни – каже Станковић.

Онлајн настава омогућава да деца, иако из неког разлога нису у школи, наставу несметано похађају. Могу то бити временске непогоде, висок снег, поплава, пресечени путеви, или болест, детету би на тај начин било омогућено да не пропушта часове и да остане укорак са својим школским друговима.

Станковић је изузетно активан и у ваннаставним  активностима, а проналази времена и за сарадњу са стручним часописима, пише стручне књиге, приручнике и научне радове. Члан је Савеза учитеља Србије и предавач на бројним семинарима. Досада је за свој предани рад добио више признања, а посебно истиче Светосавску награду 2014. за допринос квалитетном образовању. Каже и да му је ова, најновија награда за најбољег предавача веома драга, али, ипак, постоје признања која ништа не може надмашити.

– Сва та признања су ми драга, Светосавска нарада је, на пример, у просвети оно што је пехар Лиге шампиона у фудбалу, али за учитеља  је нешто друго најважније. Траг који остављамо у својим ученицима највећа је награда. За мене је веома важно када видим да су се моји ученици, сада одрасли људи, остварили у својим областима и, ако сам томе допринео макар мало, онда је то то – каже Душан који тренутно води трећи разред, а има и сајт на којем се може сазнати све о активностима које спроводи у школи, али и о његовој досадашњој каријери.

Доктор

Душан каже да је усавршавање у знању и раду за њега изазов који га вуче напред и није му било тешко да уз рад заврши факултет, а потом и магистрира. То је и један од разлога због којих је на Учитељском факултету у Београду у среду одбранио докторску дисертацију из области методике наставе природе и друштва под називом “Улога система за управљање учењем и поучавањем у настави природе и друштва”. 

Н. Т.

Фото: Лична архива саговорника

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )