
СПОРТОМ ДО ЗДРАВЉА – ШКОЛСКИ СПОРТ (2) – На телефону уместо на терену
Док су у основној школи, ученици наставу физичког васпитања и даље доживљавају више као игру него као обавезу, а бављење спортом се, готово, подразумева. У то доба још увек поштују наставнике и под јаким су утицајем родитеља па им је важно и да нема жалби на то како се понашају. Доласком у средњу школу ствари се мењају, захтева се више учења, што умањује време за спортске активности, а и спремност на послушност опада. Ипак, тада већ знају да извагају шта им се више исплати, да послушају, или да истрпе казну. Зоран Грбић професор је физичког васпитања у малозворничкој Средњој школи и у ОШ ”Никола Тесла” у Великој реци и већ десет година ради са децом.
– Разлика између тадашње и данашње деце видљива је само код средњошколаца, основци су и даље заинтересовани за спорт, а анкета коју сам спровео показала је да их се 20 одсто не бави спортом, а 50 одсто тренира два спорта. Када дођу средњу школу спорт постаје споредан. Нажалост, иако се баве спортом, физичке способности нису на високом нивоу. У клубовима би требало систематичније да се ради, када ти дође дете научи га да трчи пре него што му даш лопту. Показало се да ретко ко од ученика на провери физичке способности може да се похвали петицом из свих дисциплина. Није то као некада када смо време проводили напољу, данас и када су ван куће, нису на теренима него на мобилним телефонима – каже Грбић додајући да се данас од наставника тражи да пронађу средину и прилагоде се па се тако код анализе физичких способности спуштају норме.
Грбић каже да стално говори деци да би требало да се активирају, али то углавном и остане на трошењу његове енергије. Сада је направио терен за одбојку на песку и верује да ће то привући омладину, а за услове у школској сали каже да су добри што се опремљености тиче. У сали је, међутим, лети топло, али отворе врата да ваздух уђе, а зими хладно јер радијатори не могу да загреју високу просторију без изолације. Зато се зими на физичком кад се ради, стварно ради. Опремљеност није баш сто одсто, али је више него добра, школа купује лопте, постоје потребне гимастичке справе.
– Када сам полагао државни испит у Београду добио сам три пробушене одбојкашке лопте, а ми овде имамо по 20 кошаркашких, одбојкашких, рукометних… Пољски терен није нам далеко, али га користи основна школа и преклапају нам се часови па зато остајемо у сали и када је лепо време, сем када радимо бацање кугле или нешто слично – каже наставник.
Грбић ради и у основној школи у Великој Реци, али тамо услови нису ни изблиза тако добри. Нема сале па се физичко ради у ходнику, а сналазе се и за реквизите.
– Лопте се купују повремено, колико се може, а дршке старих метли исечем па направим палице за штафете, од цеви за воду направим препоне за атлетику… Када је лепо време изађемо напољу, имамо бетонски терен, а деца воле фудбал, али кад падне киша морамо у ходник. Тражено је да се направи сала, али некада су у тој шклои радиле две смене, а сада нема деце. Нема ни трудница. За разлику од средње школе где има и доста јединица из физичког, у основној су све петице и четворке, деца се труде. У Великој Реци нема фудбалског игралишта, а има заинтересованих и за фудбал и за одбојку. Прошле године били смо прваци општине у малом фудбалу, упркос условима у којима радимо – каже Грбић.
Велики проблем је и то што је деци да би отишла на тренинг у Мали Зворник и вратила се кући потребно око 200 динара, а тренира се три пута седмично… У том крају живи се од малине, купине, кромпира, у ретко којој породици двоје ради па је тешко издвојити толико новца за тренинге.
– Две године је општинска управа плаћала неколико месечних карата за децу која тренирају, али сада ни она не може да издвоји за те потребе. Тренутно пет девојчица долази на тренинге одбојке, дечаци иду на фудбал, али заиста би требало наћи начина да се помогне деци да буду активна – каже Грбић.
У Малом Зворнику имају фудбалски, одбојкашки и кошаркашки клуб, тренирају и теквондо, а за остале спортове прелазе у Зворник. Срећом, Дрина није преширока река.
ЕЛН
Пројекат подржава Општина Мали Зворник.