КАДА ЋЕ ЛОЗНИЦА ДОБИТИ  ГЛАВНОГ УРБАНИСТУ, МЕНАЏЕРА И  ЗАШТИТНИКА ГРАЂАНА? – Високи критеријуми за три важне функције

КАДА ЋЕ ЛОЗНИЦА ДОБИТИ  ГЛАВНОГ УРБАНИСТУ, МЕНАЏЕРА И  ЗАШТИТНИКА ГРАЂАНА? – Високи критеријуми за три важне функције

– Лозница ће, можда, већ на следећој седници Скупштине града имати решење за градског менаџера, а у најскорије време расписаћемо јавни позив за избор главног урбанисте. Док се   не нађе решење за заштитника грађана, већ увелико се ради на постављању Канцеларије за медијацију, односно за мирно решавање спорова – каже за ЛН градоначелник Лознице Видоје Петровић

Ако покушате да нађете податак у којим градовима у Србији су постављене све три институције, главног урбанисте, градског менаџера и заштитника грађана, установљене Законом о локалној самоуправио још 2002. године, нећете успети у томе. Једино што се може пронаћи је општа оцена да их је веома мало а што се тиче заштитника грађана, познато је да је до сада постављено њих тридесетак. Лозница је један од градова у којима такође ове три институције још нису постављене.

Постоје само у буџету

Драган Пајић, одборник ГГ „Смело“, често на седницама Скупштине града поставља питање када ће то коначно бити урађено јер је “немогуће да се град без њих даље развија”.

– Мој предлог и инсистирање да треба изабрати људе који ће радити овај посао наилази на омаловажавање одборника владајуће већине и та неозбиљност показује колико је то озбиљно и важно питање. Мислим да се то још дуго неће десити. Несхватљиво је, рецимо, зашто до сада није постављен заштитник грађана пошто су средства обезбеђена. Добили смо објашњење да градоначелник није нашао довољно квалитетне људе, нико неће да ради за плату од око 80.000 динара. Да ли је то довољно или не – то је друго питање – каже Пајић.

Он  сматра да би рад заштитника грађана имао благотворно дејство на рад градске управе код вођења управних поступака, односа између грађанства, привредних субјеката и градске администрације. Он би реаговао одмах на почетку, ако би дошло до кршења прописа, незаконитог или несавесног рада, злоупотребе службеног положаја и имао би пре свега, превентивну функцију. 

– Ко год дође на то место, мораће бар минимално да поштује одређене стандарде и струку а то је и разлог што нико није изабран. Дакле, имате три озбиљне образоване особе, функционалне у систему локалне самоуправе које улазе у систем буџета, планирања, планских докумената и поступака, рад јавних предузећа и установа што у овом тренутку не одговара актуелној власти из више разлога па се зато и не постављају – тврди Пајић.

Сметња или помоћ

Да ли ће и када бити изабрани људи који ће обављати ове веома важне и одговорне функције и да ли ће му они  представљати сметњу како тврди опозиција или ће му помоћи у раду? –  питали смо градоначелника Лознице Видоја Петровића.

Према његовим речима, мало је градова у Србији који имају све ове институције. Лозница ће, можда, већ на следећој седници Скупштине града имати решење за градског менаџера, а у најскорије време биће расписан јавни позив за избор главног урбанисте. Док се не нађе решење за заштитника грађана, већ увелико се ради на постављању Канцеларије за медијацију, односно за мирно решавање спорова. Тиме би се, како каже, у великој мери растеретили судови и смањили трошкови грађана пре свега, у парничним поступцима.

– Био сам оптимиста да ћемо тај посао да завршимо и у овој години. То би значило огромно растерећење и смањење притиска пре свега на институцију градоначелника. Највећи део наших суграђана не препознаје надлежности  и углавном се обраћају првом човеку у граду. Мени то одузима пуно времена и енергије а за то време могао бих да урадим нешто значајније за овај град. Настојим да уђем у свачији проблем, да га разумем, али не делим лажни оптимизам нити лажна обећања и сваки мој потез је искључиво у складу са законом. За сваку од ових особа је јако важно да буду посвећене послу, да поседују интегритет личности на које неће моћи да утиче било која политика, дакле, да буду истински нестраначке личности које ће искључиво да буду у функцији грађана – истиче Петровић.

Како каже, Лозница је Заштитника грађана могла да добије још 2008. године да један од тадашњих коалиционих партнера, ДС, није у међувремену променио став.

– Имали смо и персонално решење око којег смо се сви били усагласили, нажалост, због неприхватања од стране коалиционог партнера, привремено смо одустали од тога јер нисам желео да буде било каквог прегласавања. Када се бирају људи на тако важна места, онда мора да постоји консензус у владајућој већини. И данас трагамо за таквом особом, до сада сам обавио више разговора са потенцијалним кандидатима, међутим, опет се појављује проблем – ко ће пристати да буде Заштитник грађана који треба  да испуњава одређене услове као и судија, тужилац или адвокат а да ту дужност обавља за вишестурко нижу плату? – пита се он.

Није све у диполоми

За ову функцију у буџету се сваке године планира одређена сума новца, износи су се мењали, а ове године је за ту функцију предвиђена плата од осмадесет хиљада динара, бруто износ је 143 хиљаде динара што на годишњем нивоу износи око два милиона. 

Петровић  подсећа да је Лозница међу првим локалним самоуправама имала  главног архитекту, Видоја Павловића, који је директно био везан за институцију градоначелника  тако да је он добијао информације са терена, практично, из прве руке.

– Тада имате прилику да вам архитекта предложи нека решења и имате увид у комплетну израду урбанистичких планова, у примену аката а то су најчешће скупштинске одлуке и закони. Нажалост, из здравствених разлога он већ одавно не обавља ту дужност. Данашњи закон препознаје главног урбанисту што је такође добро решење и представља  подршку локалној заједници, али и челним људима – каже он.

Како каже, грађевинарство је важна привредна грана и врло сложена, али због високих прихода који се остварују на тржишту врло често постоје изузетно велики притисци према Служби катастра непокретности, пројектним бироима, саветима, Одељењу за планирање и изградњу, па ће притисака бити и на главног урбанисту.

– Није само довољно да неко испуњава формалне услове, дакле да има одговарајући број стажа у струци, завршен факултет, за све ове три институције је важно да је то високоморална личност, која је бескомпромисна у борби против свих врста притисака, дакле неко ко би заиста могао да буде од велике користи. Зато се при избору мора бити обазрив  – каже Петровић.

 

Ускоро нова запослења

Лозница је међу ретким локалним самоуправама која има најмањи број запослених у јавном сектору укључујући и градску управу. Према речима градоначелника Видоја Петровића, град има законску могућност да у радни однос прими још стотинак радника, али с обзиром да је у међувремену тридесет радника отишло у пензију тај број је и већи. Постоји потреба за радницима у пореској администрацији, инспекцијским органима, на пословима планирања и изградње, посебно оних који се односе на  озакоњења. Такође је у јавним предузећима, „ Наш дом“, „Водовод и канализација“ доста људи отишло у пензију а на њихова места нису примани нови радници. 

В. Мићић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )