
Обележена 76. годишњица првог ослобођења Лознице у Другом светском рату – СЛОБОДА ИМА ЦЕНУ, АЛИ НЕМА АЛТЕРНАТИВУ
Седамдесет шеста годишњица првог ослобођења Лознице у Другом светском рату обележена је данас полагањем венаца на гроб пуковника Веселина Мисите, место његове погибије у центру града и спомен-бисту. Венце су положили представници Града Лознице, Удружења ратних добровољаца 1912-1918. њихових потомака и поштовалаца ”Подриње”, Градског одбора Српске радикалне странке, а, као изасланици председника СРС Војислава Шешеља, Зоран Красић, Вјерица Радета и Срето Перић.
Окупљенима крај Миситине бисте обратили су се Красић и Радета нагласивши да 31. август заслужује да буде дан који ће се обележавати у целој Србији јер је тог дана немачки Вермахт доживео први пораз у Другом светском рату, а Лозница постала прво место ослобођено од немачког окупатора.
– Све више се схвата значај овог дана за Србију, српски народ, али и Европу и величанственог тога што се десило тада када су Срби показали да изнад свега воле слободу и да не трпе окупатора. Слобода има превисоку цену, али нема алтернативу, а живот вреди само ако је човек слободан – рекао је Красић додавши да српска слога може учинити велико дело.
Под командом Веселина Мисите, потпуковника краљевске војске, посмртно унапређеног у чин пуковника и одликованог Карађорђевом звездом првог степена са златним мачевима, око 1.200 устаника скршило је отпор окупатора 31. августа 1941. и посело Лозницу учинивши је првим већим местом ослобођеним од Немаца у поробљеној Европи. Тада су заробљена 93 нацистичка војника и официра, а према њима се понашало у складу са правилима рата. Слобода није потрајала, али је успех устаника имао велики значај јер је дао наду да се нацистичка сила може сломити. Месец и по после ослобођења већег дела Црне Горе од италијанског окупатора, Лозница је засијала као светла тачка слободе и наде. Прошло је нешто више од три године док није дочекала коначно ослобођење 23. септембра 1944. када су партизанске јединице трајно прогнале окупатора из Јадра.