ОДБОРНИЦИ ОДЛУЧИЛИ – “Топлана” може да конкурише код КFW

ОДБОРНИЦИ ОДЛУЧИЛИ – “Топлана” може да конкурише код КFW

Будућа топлана на Лагатору треба да греје 175 хиљада квадратних метара колико је планирано да буде саграђено на тој локацији. Уколико све прође како треба њено коришћење би најраније почело у грејној сезони 2019/20

На последњем скупштинском заседању одборници су дали зелено светло лозничком ЈП “Топлана” да се може кандидовати за учешће у програму “Рехабилитација система даљинског грејања у Србији – фаза В” који кредитира Немачка развојна банка КfW. Планирани износ кредита, односно зајма, јесте 871 хиљада евра у динарској противредности и намењен је за изградњу нове топлане у насељу Лагатор.

– Мада то није било неопходно за конкурисање, урађен је урбанистички пројекат и идејно решење будуће топлане, а сада имамо и одговарајућу одлуку локалног парламента, што је био један од услова, да ће дати подршку кандидатури и прихватити све обавезе по евентуалном склапању уговора. У првој половини 2018. владе две државе треба да потпишу одлуку и протокол о “Рехабилитацији система даљинског грејања у Србији – фаза В”, а реално коришћење тих средстава и стартовања, уколико прођемо, очекује се крај  2018. године. Кредит или зајам је на 15 година, са грејс периодом од пет година и каматном стопом од 1,5 одсто годишње. То су тренутно најповољнија средства која се могу наћи. Ако све прође како треба, најраније би њено коришћење почело у грејној сезони 2019/20. или годину касније – објашњава директор “Топлане” Миодраг Дишић.

Како је у одлуци образложено,  предузеће ће се кандидовати на позив Министарства рударства и енергетике, а нова топлана грејала би постојеће и планиране објекте у насељу Лагатор. Постројење би за коришћење дрвне сечке, односно био-масе, имало три котла по 1.250 кW и један од 4.500 кW за природни гас као резерву. Годишња производња топлотне енергије  на био-масу била би око 9650 МWh/а, а на гас 1.680 МWh/а, док би за био-масу годишње потрошња горива износила 3.500 т/а, а природног гаса око 222 хиљаде метара кубних. Као основно гориво био би коришћен дрвни чипс, а резервно природни гас. Како је образложено, опредељење да се користи биомаса има за циљ да се употребом јефтиног грејања смање трошкови пословања  ЈП “Топлана”, нижу цену грејања корисника система којим управља ово предузеће, минималне трошкове транспорта јер се користи гориво које се може обезбедити на локалу, као и повећање технике расположивости топлификационог система када је угрожен рад градског гасоводног система. Истиче се и смањење аерозагађења јер је продукт сагоревања дрвне биомасе CS2 неутралан као и отварање нових радних места у самом предузећу, али и фирмама које обезбеђују логистику у снабдевању горивом. Носилац кредита, односно зајма, биће Град Лозница или ЈП “Топлана”, а о томе ће одлучити надлежни орган Републике Србије. Нова топлана је  предвиђена за грејање 175 хиљада квадратних метара изграђеног простора који је планиран на Лагатору.

Према Дишићевим речима, текућа грејна сезона протиче у најбољем реду. Јануарски рачуни били су око 40 одсто увећани у односу на децембар због продуженог броја дана, скоро седам дана се грејало непрекидно, а и просечна температура била је минус 4,6 у односу на исти месец прошле године када је била 1,6 C.

Фебруарски рачуни су око 40 одсто мањи од јануарских јер није било много хладних дана, а и месец је краћи.

Т.М.С

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )