СЕМИНАР АГЕНЦИЈЕ ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ – Да не буде – нисам знао

СЕМИНАР АГЕНЦИЈЕ ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ – Да не буде – нисам знао

seminarom-protiv-nedoumica

Стручњаци Агенције за борбу против корупције организовали су семинар у градској управи где су лозничким функционерима предочили мере за спречавање сукоба интереса и обавезност пријављивања сваке промене имовине. Прошле године поднете су 123 прекршајне и 15 кривичних пријава против фунционера у Србији

Због постојања основане сумње да нису пријавили имовину или су дали лажне податке у намери да прикрију право стање, Агенција за борбу против корупције прошле године је поднела петнаест кривичних пријава против функционера. Пресуде још нису стигле, а по ранијим пријавама, само су два несавесна функционера добила условне пресуде, а према тројици  је примењено начело опортунитета. Ово је речено на семинару који је Агенција за борбу против корупције организовала прошлог петка у Лозници за запослене у градској управи, чланове Градског већа, одборнике и директоре јавних предузећа и установа чији је оснивач Град Лозница.

Тема семинара је била „Спречавање сукоба интереса и контрола имовине и прихода функционера“. Како је речено, контрола се обавља на основу годишњег плана провере, али уколико околности захтевају, односно уколико постоји пријава или представка поткрепљене доказима, спроводи се и ванредна контрола.

Ове године под лупом Агенције су председници општина и градоначелници,  укупно њих 168. Проверава се благовременост, односно, да ли је извештај о имовном стању поднет у року од 30 дана од дана ступања на функцију или 30 дана од престанка функције. Покретање поступка пред Агенцијом не значи да је функционер повредио закон. Одлука о томе доноси се тек након спроведеног поступка, у којем функционер има право да се изјасни, а постаје коначна тек истеком рока за жалбу, односно њеним потврђивањем од стране Одбора Агенције. Због повреде закона прошле године  изречено је укупно  465 мера  и то 461 мере упозорења, три мере јавног објављивања одлуке о повреди закона и мера јавног објављивања препоруке за разрешење.

Функционери су дужни да све до 1. марта текуће године воде евиденцију поклона за претходну годину и да овлашћеном лицу пријаве поклон који не сме да буде скупљи од 2.500 динара осим ако су у питању протоколарни  пригодни поклони, али ни тада, ако је у новцу и хартијама од вредности. Он не сме да задржи пригодне поклоне примљене у току године чија укупна вредност прелази износ од једне просечне месечне зараде без пореза и доприноса у Србији. Прошле године поднета су 123 захтева за покретање прекршајног поступка од чега 121  у случају када функционери нису на време поднели извештај о својој имовини и приходима.

Иначе, организовањем семинара Агенција жели да пружи директну подршку овим циљним групама како би сви били обавештени о својим законским обавезама и добили неопходну помоћ у вези са њиховим испуњењем.

Иако нас је интересовало да ли међу онима према којима је покретан поступак има и лозничких функционера и колико су они ажурни у пријављивању имовног стања,  од предавача на семинару није се могла добити никаква додатна информација, пошто, како нам је речено, они немају овлашћење за давање изјава.

В. Мићић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )