У “ЛОЗНИЦА ГАСУ” ТВРДЕ – Гас најисплативији

У “ЛОЗНИЦА ГАСУ” ТВРДЕ – Гас најисплативији

mire

Предузеће „Лозница гас“ на крају прошле године имало је 1.402 корисника, њихов број споро расте, али, како кажу у овом предузећу, до неког значајнијег повећања не може ни доћи док се у Лозници не развије привреда и повећа запосленост. Ово предузеће недавно је добило захтев „Пошта Србије“ да им доставе понуду за напајање свих објеката широм Србије

Предузеће „Лозница гас“ увек је спремно за грејну сезону јер се, како каже директор Мирољуб Те-шмановић, гас никада не искљу-чује и сваки потрошач га користи када му је потребан. Осим за грејање, многи га користе за загрева-ње воде, печењаре и друге потре-бе. Што се тиче потрошње, ре-кордна је била 2013. када је по-трошено укупно 9,1 милион кубика, да би наредне године уследио осетан пад од скоро милион кубика на годишњем нивоу.

–  Разлоге треба тражити у томе што су неки од великих по-трошача нестали са „сцене“ Лоз-нице, отишли су у стечај и слично, као и релативно благе, влажне зиме у односу на претходну годи-ну. Поред тога, ЈКП „Топлана“ је тек 2014. године почело рационално да троши гас довођењем своје опреме у функционалније стање тако да су могле да се остваре зна-тне уштеде. Скоро половину од ових милион кубика уштедела је „Топлана“ а да то грађани нису осетили. Такође, увођење кало-риметара је грађане натерало да мање троше топлотне енергије у својим становима. Нови потро-шачи и мало оштрија зима  допри-нели су да се потрошња лане вра-ти на 8,6 милиона кубика – каже Тешмановић.

Од почетка ове године на га-сну мрежу прикључене су све зграде на „Лагатору“, које су изу-зетно добро енергетски изолова-не, имају енергетски пасош и са врло мало топлотне енергије  мо-гу да се  загреју. Такође, и у дру-гим деловима града где постоји гасоводна мрежа која није грађе-на још од 2009. године, сукцесивно се приључују потрошачи, како ко има могућности. Истовремено, са мреже се искључују неуредне пла-тише, али то је, како каже Тешма-новић,“ реалност у овом граду“.

– Број потрошача стално ра-сте, али до неког значајнијег по-већања не може ни доћи док се у Лозници не развије привреда и по-већа запосленост. Однос потро-шње гаса домаћинства према при-вреди је  21 према 79, живимо од привреде која је много мање ра-звијена него у другим градовима у којима су све јавне установе и предузећа прешли на гас – каже он.

Тешмановић напомиње да су недавно добили захтев  од ЈП „По-ште Србије“ да дају понуду за на-пајање свих објеката широм Ср-бије и сматра да локална само-управа из буџета мора да поред „Топлане“, помогне и осталим предузећима која се баве снабдевањем енергентима и пословима од посебног интереса за град.

– У Лозници ниједна значајнија фирма није прешла на снабдевање гасом, пре свега мислим на болницу која се греје на мазут. Док се нешто значајније не промени у ра-змишљању, тешко да ћемо пости-ћи пожељних 20 милиона кубика потрошње гаса који би омогућа-вао и развој Лознице и нашег предузећа – каже он.

Тешмановић тврди да је гас најекономичније и најисплативије гориво. Навео је пример „пелета“ чија је цена 2006. године била  60 евра по тони,  а сада је 170 евра. На другој страни, из године у го-дину цена гаса је нижа, у односу на лане када је у домаћинствима до-стигла рекордних 49 динара, сада је пала испод 31 по кубику без ПДВ, док се за привреду цена ме-ња сваког месеца.

– Био бих изузетно задовољан када би цена гаса током целе ове грејне сезоне остала на истом ни-воу и да снабдевање потрошача буде уредно. На цену, поред курса долара и цене нафте,  утиче и тзв. цена приступа систему за дистри-буцију природног гаса, односно мрежарина, која се креће од 4 до 12 динара а у Лозници је међу нај-нижима са 3,77 динара – каже Те-шмановић.

В. Мићић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )