ЈАВНИ РАДОВИ У ЛОЗНИЦИ – Корист и за друштво и за раднике
Они послови који нису обухваћени редовним активностима јавних предузећа, односно они које она нису у могућности да обаве у току свакодневног пословања, а имају општи друштвени значај, прилика су за ангажовање тешко запошљивих категорија незапослених кроз јавне радове
Филијала Националне службе запошљавања (НСЗ) у Лозници, са испоставама у Љубовији, Малом Зворнику и Крупњу, ове године је закључила 77 уговора за спровођење јавних радова на којима је ангажовано 439 незапослених и за шта је издвојено скоро 48 милиона динара. Редовним јавним позивом обухваћена су 82 незапослена, 79 особа са инвалидитетом укључено је у радове, а преко суфинансирања “Локалног акционог плана запошљавања – јавни радови” ангажовано је још 278 лица.
– Јавни радови су веома важна активна мера запошљавања којојм се ангажују теже запошљиве категорије лица, смањује се незапосленост, али се остварује и шира друштвена корист. Град и наша Филијала са по десет милиона учествују у финансирању спровођења јавних радова кроз ЛАПЗ и укупно је ангажовано 196 лица у Лозници. Поред јавних предузећа и установа, значајан удео у оквиру јавних радова заузимају и удружења грађана. Током ове године са њима је закључено шест уговора и она успешно спроводе предвиђене активности – каже Тијана Јосић, директорица Филијале НСЗ у Лозници.
Дирекција за управљање и развој Бање Ковиљаче има сталан мањак радника и јавни радови добро јој дођу да премости тешкоће. Директор Момир Матић каже да је проблем посебно изражен откако су на снази владине мере рационализације које онемогућавају ново запошљавање.
– Због тога нисмо могли заменити раднике који су отишли у пензију, а пре свега се ради о неквалификованима, вртларима који одржавају парк, пијацу, гробље… Из тог разлога увек конкуришемо и један смо од најчешћих и највећих корисника средстава за јавне радове, а могу рећи да без тога не бисмо могли да завршимо све послове из надлежности нашег предузећа. То се посебно односи на одржавање хигијене и парка. Радници на јавним радовима имају велики значај за одржавање ових послова. За две године смо преко НСЗ и градског буџета обезбедили око 7,5 милиона динара за ангажовање лица на јавним радовима, што су значајна средства у овако тешкој економској ситуацији – каже Матић.
Тренутно је у Дирекцији ангажовано 29 лица на јавним радовима, а међу њима су четири особе са инвалидитетом. Весна Јокић из Бање Ковиљаче радила је на неколико места раније, али се на евиденцији НСЗ налази последњих десет година.
– У Дирекцији сам на јавним радовима ангажована последњих пет година. Како сам самохрана мајка, много ми значи да радим, макар и четири месеца годишње. Нисам престала да се надам да ћу добити и неко трајно запослење, а волела бих да то буде баш у Дирекцији јер је посао леп, сви су добри и са шефом се лепо сарађује – каже Весна орезујући руже у бањском парку.
Јавни радови имају велики значај за ангажоване особе са инвалидитетом јер помажу њихово укључивање у друштво и поправљање друштвеног, али и економског статуса. Удружење грађана особа са инвалидитетом “Лагатор” једно је од оних која спроводе јавне радове. Горан Петронић, председник “Лагатора”, каже да су у оквиру радова које су извели сређени резвизити за играње деце у обданишту “Пчелица” и офарбана је дворишна ограда, а такође, уређује се и двориште ОШ “Јован Цвијић’. И ЈП “Град” има 48 лица на јавним радовима, од чега је 12 особа са инвалидитетом, а Јелена Николић каже да су они распоређени на десет локација и уређују градске и приградске зелене површине, чисте корито Штире и болнички канал, фарбају парковску опрему и вертикалну саобраћајну сигнализацију у граду.
Незапослени се на јавним радовима ангажују на највише четири месеца, али им и то много значи, нарочито особама са инвалидитетом, јер устаљену свакодневицу замењују активношћу, ширењем круга познаника и пријатеља и уклапањем у друштво. То је, уз општу друштвену корист и колико-толико побољшање материјалног положаја незапослених, и највећа вредност јавних радова.
Н. Т.