
ПОЧЕО ОТКУП МАЛИНЕ – Цене још нема
Берба малине почела је прошле седмице у равничарским пределима, док је у брдско-планинским крајевима кренула ових дана. Почела је нешто раније у односу на претходне године због благе зиме и раног кретања вегетације. Квалитет плодова је добар, али још увек није позната откупна цена. Као и ранијих година. хладњачари ни ове нису изашли са конкретном ценом. Неки су најавили откуп по 150-160 па до 200 динара чиме малинари нису задовољни јер се очекује мањи принос у односу на прошлу годину због оштећења од превелике влаге и сушења делова засада. Истичу да би реална цена била 250 до 300 динара. Шта ће бити, остаје да се види, а до тада малинари су принуђени да предају малину без утврђене откупне цене јер немају где да је складиште, а не желе да дозволе да пропадне у засадима.
Златица Крсмановић, дипломирани инжењер воћарства из лозничког “Пољосавета”, каже да никако не треба брати влажне плодове, већ да је неопходно сачекати да се осуше или да се берба обави пре падавина.
– Апелујем на малинаре да се током бербе придржавају прописаних мера хигијене засада, амбалаже, превозних средстава. Неопходно је и да берачи редовно перу руке, као и они који сортирају воће у хладњачама јер у супротном може доћи до појаве “Норовируса” који је изузетно отпоран на термичку обраду и дуго може да опстане у природној средини. Једини начин борбе против овог вируса је у вођење систематске контроле и придржавање прописаних мера свих у ланцу, а посебно произвођача јагодичастог воћа и хладњачара. Без придржавања ових мера малина неће моћи у извоз – каже дипломирани инжењер за заштиту биља РадмилаЋалић.
Србија је тренутно највећи извозник малина на свету, а прошле године остварен је рекорд од 100.000 тона. У Лозници, Крупњу, Љубовији и Малом Зворнику под малином је више од две хиљаде хектара, а интересовање пољопривредника за подизање нових засада је велико.
В. Ст.