
БРАНО СТЈЕПАНОВИЋ КОЛЕКЦИОНАР – Стару Ковиљачу чува на разгледницама
Свака разгледница, као неми сведок историје, сведочи како је у одређеном периоду изгледала Ковиљача, њени објекти и људи. Стјепановић је разгледнице Бање Ковиљаче поделио на три раздобља, до краја Великог рата 1918, време између два светска рата и од 1945. па до 1990. године. Жели да направи изложбу где би се мештани разгледајући разгледнице вратили у некадашњу Ковиљачу
Пре само неколико деценија уместо данашњих селфија, фејсбука, инстаграма или мејлова, са путовања сте се јављали разгледницама. На парчету картона са једне стране била је фотографија места у коме боравите, а са друге белина на коју сте исписивали адресу онога коме је шаљете и неколико реченица. Разгледница је дуго била најлакши вид комуникације да у слици и са што мање речи (по)кажете где сте отишли. Технологија је учинила своје и разгледнице су изгубиле улогу, али не код свих.
Воле их картофили (љубитељи и колекционари разгледница) какав је Брано Стјепановић из Бање Ковиљаче који их сакупља три деценије. Историју је заволео у дечачким данима, а старе разгледнице омогућиле су му да завири у прошлост и сазна како је некада изгледала његова Ковиљача коју изузетно воли. Дошао је до прве скромније колекције разгледница и ступио у свет картофила у коме је и данас. С великом пажњом и мноштвом интересантних објашњења, листа своју колекцију албума пуних старих разгледница које откривају како је Ковиљача изгледа пре и после доба када је била омиљена бања краљевске династије Карађорђевић.
– Разгледнице сам најпре налазио преко огласа у новинама, а од када се појавио интернет, потрага је знатно лакша. Сваког дана гледам сајтове у потрази за неком коју немам или која је интересантна, мада је што је колекција већа, све теже наћи примерак који немате, али треба бити стрпљив. Интересују ме три раздобља Бање Ковиљаче, до краја Великог рата 1918, време између два светска рата и од 1945. па до 1990. године. Свака разгледница сведочи како је у одређеном периоду изгледала Ковиљача, њени објекти и становништво, а текст на полеђини, поруке или поздрави, такође су значајни за схватање тог времена. Често су и тадашњи фотографи остављали датуме на њима тако да и то олакшава одређивање неког периода и датирања градње онога што је тада постојало у Ковиљачи – прича Стјепановић.
Лознички крај имао је бурну прошлост, нарочито је у Великом рату имао тешка разарања и много тога је или уништено или однето из земље. Од онога што је преостало, доста тога није сачувано, дешавало се да кутије разгледница заврше у контејнерима или бувљим пијацама пошто су их људи бацали не схватајући да је то непроцењив историјски материјал. Део тога сачувао је Брано који у колекцији има разгледницу са сликом школе у Бањи Ковиљачи, одштампане годину пре почетка Великог рата, коју је у јесен 1914. године, у време трајања битке на Дрини један Загрепчанин послао својима. Има и разгледницу на којој је вила доктора Петровића, штампана у Берлину у време окупације, као и једну на којој се види како мајстори покривају куполе Кур-салона.
– Сакупљањем разгледница са мотивима Ковиљаче и желим да се што више тога сачува, да младе генерације могу видети како је некада изгледало ово место. Имам разгледнице од 1902. до 1918. које су најређе и све је мање и њих и фотографија из тог времена. Велики број разгледница са мотивима Ковиљаче у време аустроугарске окупације појављује се у Хрватској, Аустрији, Мађарској, Чешкој и осталим територијама које су биле у саставу тадашње Аустроугарске. Иначе, у периоду између два рата и процвата Ковиљаче, на разгледницама је најзаступљенији бањски парк, објекти у њему и тада грађене приватне виле. Разгледнице су биле на картону, црно-беле, али је било и фотографа који су их понекад и бојили – прича Брано који разгледајући своју колекцију кад год пожели “шета кроз историју” свог завичаја.
Стјепановић каже да је колекција која стоји у фиокама непостојећа колекција и жели да његову види што више суграђана, а волео би и да је публикује. Његове разгледнице налазе су књигама Владимира Вуловића о Бањи Ковиљачи, а неке је дао локалној основној школи.
– Волео бих да се и млади људи заинтересују за картофилију која је веома интересантна, а мени велику подршку дају супруга Јелена и ћерка Ивана која активно помаже. Картофилија је занимљива због тога што нико не може рећи да има све, колекција може бити веома велика, али никад не знате шта је од разгледница, а посебно фотографија, штампаних, на пример, у периоду окупације, остало. Увек постоји шанса да се нешто ново појави и та прича готово да нема крај – каже овај велики локалпатриота и наглашава да је спреман за сарадњу.
Изложба
Стјепановић истиче да је за Бању Ковиљачу добро што се картофилијом бави и мештанин Бранко Пејак, а као пример добре сарадње истиче Младеновчанина Бранимира Јовановића, највећег колекционара разгледница краљевских бања Србије, који му је својевремено поклонио неке примерке да допуни колекцију. Стјепановић жели да направи и неку изложбу где би се мештани, али и други могли, разгледајући разгледнице, вратити у време када су Ковиљачу посећивале краљевске главе и највиђенији људи Србије тога доба.
Т.М.С