КОМПАНИЈА “НЕЛИ” НА РУСКОМ ТРЖИШТУ – Уз већу производњу и 30 нових радника
Због потписаног уговора са фирмом “Магнит”, фабрика кондиторских производа ”Нели” повећава производњу за 30 одсто и упошљава 30 нових радника. Уговор вредан десет милиона евра потписан је на пет година, до 2020, а сарадња је почела у октобру када је првих шест шлепера отишло пут Русије
Фабрика кондиторских производа “Нели” потписала је уговор са трговинским ланцем “Магнит” што јој је омогућило да направи први корак на тржишту Русије. Овим су одшкринута врата великог тржишта на коме сигурно има места за лозничке слаткише којих већ има у сваком делу Србије као и на рафовима трговинских ланаца у некадашњим југословенским републикама. Према речима власника компаније “Нели” Митра Обрадовића, ово је важан пословни потез који повлачи повећање производње и отварање нових радних места.
– Уговор смо у септембру потписали са фирмом “Магнит”, а то је највећи трговачки ланац у Русији са 10.500 маркета, имају 6.000 својих шлепера и они долазе по робу. Вредност уговора је десет милиона евра, потписан је на пет година, до 2020, а сарадња је почела у октобру када је пут Русије отишло шест шлепера и стигла је нова поруџбина за исту количину. Пласирамо један производ “кидс чоколаде” у две грамаже, од 50 и 100 грама, и месечно ће за Русију ићи око 40 тона. Због тога од првог децембра производњу повећавамо за 30 одсто, на две хиљаде тона годишње, и треба нам нових 30 радника због чега смо објавили конкурс и позивам све заинтересоване да нам се јаве. На време смо планирали пробој на руско тржиште и пре три године набавили опрему вредну два милиона евра, припремили кадрове и обезбедили квалитет тако да сада можемо да одговоримо потребама. Битно је било да уђемо на то тржиште и даље се ширимо, а имамо у асортиману више од 50 производа. Сада смо у преговорима за чоколаду “бато” и “сека” где им треба отприлике иста количина. У фебруару је велики сајам у Москви и у наредна три месеца припремићемо најквалитеније производе и онда разговарати о ширењу асортимана – каже Обрадовић за ЛН.
Према његовим речима, “Нели” је једна од првих кондиторских фабрика која је потписала уговор са “Магнитом”, односно фирмом “Тандер”, која је њен власник, са седиштем у Краснодару. “Нели” је пре Русије освојио тржиште Србије, а онда и некадашње југословенске републике, Хрватску, Македонију, БиХ, Црну Гору и тржиште Косова као и неке земље ЕУ, Румунију и Мађарску.
– Покрили смо цело домаће тржиште, а наши производи су у системима “Рода”, “Идеа”, “Делез”. Радимо робне марке за “Делез” “мале але”, кидс чоколада од 100 и 50 грама и чоколадне банане, за “Идеу” К-плус и риал робну марку, има нас у “Интерексу”, у Хрватској смо на рафовима “Плодине” и “Томи маркета”. Месечно свака земаља ex YU купи најмање шлепер моје робе, а Румунија по 20 тона. Размишљао сам о руском тржишту пошто у Аустрији и Немачкој постоје друге навике, они не знају шта је чоколадна банана, плазма и јафа. У Русији су друге навике купаца и она је у време СФРЈ била највећи увозник робе из Србије, због чега сам се окренуо том тржишту и настојао да тамо направимо први корак што смо и урадили – објашњава Обрадовић.
Компанија “Нели” има тренутно 220 радника и досадашња годишња производња била је 1.500 тона. Пола производње пласира се на домаће, а остало је извоз од кога ће убудуће половина ићи у Русију. Обрадовић се на томе неће зауставити и већ најављује нови корак у развоју компаније. Набавиће нову производну линију за чоколаду коју планира да инсталира у августу наредне године. О куповини се већ два месеца разговара и у “Нели” су долазиле фирме из Немачке, Италије и Данске. Тиме ће, каже Обрадовић, добити још већи асортиман, чоколаде с рижом, бадемом, лешником, пралину са једним крупним лешником, а имаће и производе од чоколаде у три различите боје, а то је неопходно и како би фабрика могла даље да подмирује тржиште Русије.
Фабрика која је отворена у септембру 2007. са 10 радника, данас је компанија која сваке године расте и напредује. По свему судећи ово је само почетак њеног пробоја на непрегледно руско тржиште коме може да пружи још мноштво слатких производа и није искључено да ће врло брзо уследити још један позив за нова радна места у “Нелију” .
Мало шећера
Према анализи Института за општу и физичку хемију објављеној у једном дневном листу, у бананицама на нашем тржишту садржај шећера иде до две трећине. Према тим резултатима “нели банана” има најмање шећера 37,5 одсто, док на пример бананица “Штарк” има 48,5, а “Бамби” 66 одсто. Проценат чоколаде код “нели банане” је 25 одсто, “Штарка” 23, а “Бамбија” 22 одсто, што каже Обрадовић, показује да се “код нас ради према правој рецептури”
Т. М.С