ОБУЈ МОЈЕ ЦИПЕЛЕ – Посебни програми за запошљавање
Активним мерама запошљавања у филијали Националне службе запошљавања (НСЗ) у Лозници ове године ангажовано је 106 особа са инвалидитетом, а кроз програм обуке за тржиште рада планирано је ангажовање још једанаесторо
На евиденцији лозничке филијале Националне службе за запошљавање која обухвата и Љубовију, Крупањ и Мали Зворник, тренутно се налази 433 особе са инвалидитетом од којих је 126 жена, највише у Лозници 337, а међу њима 99 жена. Према речима Тијане Јосић, директорке филијале НСЗ у Лозници особе са инвалидитетом спадају у теже запошљиву категорију и они имају приоритет при запошљавању по свим програмима запошљавања, на тај начин им се пружа подршка како би се лакше интегрисали на тржишту рада.
– У НСЗ су предвиђени посебни програми запошљавања, односно активних мера запошљавања особа са инвалидитетом и по њима је ове године ангажовано 106 лица. У овој години имали смо програм самозапошљавања преко којих је њих осам добило субвенције, односно помоћ за започињање сопственог бизниса, затим програм доделе субвенција за отварање нових радних места преко кога су се запослиле три особе са инвалидитетом. Захваљујући програму субвениције зарада за особе са инвалидитетом без радног искуства, три особе су примљене у радни однос, 91 је ангажована преко програма јавних радова, док је преко програма стручне праксе ангажована једна особа са средњом стручном спремом. Такође, за ову годину планирамо да једанаест особа са инвалидитетом обучимо за цвећаре-аранжере и молере- фасадере – каже Јосићева.
Она напомиње да су субвенције за запошљавање намењене приватном сектору док јавни радови имају другачији концепт, све зависи ко је носилац, па се појављују и јавна предузећа, удружења и предузетници. Субвенције за отварање нових радних места износе 240. 000 динара за Лозницу и Љубовију и 300. 000 динара за Крупањ док субвениције за самозапошљавање износе 200. 000 динара по особи. Најчешће се траже, али и ангажују лица са средњом стручном спремом, али има и неквалификованих радника.
-Примећујемо да је све веће интересовање послодаваца за субвенције при запошљавању и да су веће могућности запошљавања особа са инвалидитетом. Имамо саветника који ради са њима и помажемо им да се лакше прилагоде потребама тржишта рада. Обуке за тржиште рада, односно преквалификације и служе како би се стекло додатно знање и вештине како би могли брже да се запосле – истиче Јосићева.
Све ове програме финасира НСЗ а постоје одређени програми које суфинансира локална самоуправа, у питању су стручна пракса и јавни радови у којем особе са инвалидитетом поред још неких категорија незапослених имају приоритет. Месечна примања за обављање стручне праксе зависно од стручне спреме износе 10.000, 12.000 и 14.000 динара док је надокнада за обављање јавних радова 15. 000 динара.
Иначе, НСЗ обавља и процену радне способности, ове године је обухваћена 56 особа и та је услуга, како каже Јосићева, веома значајна јер и људи који су у радном односу могу да траже да им се утврди да ли имају и који је степен инвалидитета.
По програму јавних радова који се спроводе у сарадњи са локалном самоуправом особе са инвалидитетом су добиле шансу и ангажоване су на одређеним пословима у градској управи. Према речима Зорана Зарића, координатора за радне односе у градској управи укупно је ангажовано шест особа са инвалидитетом уговором на три месеца. Они обављају помоћне послове међу којима је и сређивање архивског депоа.
Младен Костадиновић (26) из Лознице, трећи пут је добио посао преко јавних радова у градској управи у Одељењу за финансије и друштвене делатности. По струци је машински техничар за компјутерско конструисање а на бироу је од 2009. године.
– На мом примеру се види да се придаје значајна пажња особама са инвалидитетом. Овде имамо могућности да стекнемо нова знања, научимо неке ствари које сигурно не би могли да научимо у другим предузећима, да стекнемо нова пријатељста која ће опстати без обзира на то да ли ћемо остати овде – каже за Костадиновић.
В. Мићић