“ЕКО-КАМП ТРШИЋ 2015” – Странци уређују стазе до Троноше

“ЕКО-КАМП ТРШИЋ 2015” – Странци уређују стазе до Троноше

stranci uredjuju trsic i tronosu ucesnici eko kampa u trsicu sa borovcaninom foto s.pajic

 – Овде су сви љубазни према мени, сви заједно радимо и разговарамо о различитим стварима – каже Ђи Јан Ча из Јужне Кореје, учесница овогодишњег “Еко-кампа” у Тршићу. Волонтере је у понедељак посетио Ненад Боровчанин, државни секретар за омладину, који је поручио да држава подржава активности којима млади доприносе развоју средине у којој живе

Државни секретар Министарства за омладину и спорт Ненад Боровчанин посетио је у понедељак међународни волонтерски “Еко-камп” у Тршићу, који уз подршку овог и Министарства пољопривреде заједнички организују ОК клуб, УГ “Да будемо здрави” и Удружење домаћина Тршића у сарадњи са Младим истраживачима Србије. Девети камп у Тршићу окупио је учеснике из Немачке, Јужне Кореје, Украјине и Србије, који су од 20. до 30. септембра уређивали и обележавали пешачке и бициклистичке стазе до Манастира Троноша.

– Националним програмом волонтирања младих у Србији организујемо 30 међународних волонтерских кампова, а један је и овај, у завичају нашег Вука Караџића. Пре две године сам такође био на овом кампу, када смо разговарали о уређењу пешачке стазе до Троноше и зато је лепо видети да се и данас на томе ради. То је један од начина да се млади укључе у решавање, пре свега, својих проблема и улепшавање простора у којем живе. Ми смо ту да их подржимо и у малим стварима, али видљивим и конкретним – казао је Боровчанин.

Ђи Јан Ча (21) из Јужне Кореје, први пут је боравила у Србији, али и Европи, а дошла је у жељи да истражује нове културе и нове земље.

– Овде су сви љубазни према мени, сви заједно радимо и разговарамо о различитим стварима. Из Јужне Кореје, где студирам менаџмент, директно сам дошла у Тршић, а одавде путујем у Београд, потом у Хрватску и Словенију. Колегама сам први пут припремила наш традиционални оброк фујуруги, са пиринчем, месом и сосовима, а по њиховој реакцији, чини се да сам то успешно обавила јер су све појели – каже она.

Сличне утиске стекли су и Сабина Вишнат (30) из Немачке и Олексеј Лавриненко (24) из Украјине.

– Радим у Панами, а у Немачку сам дошла на краћи одмор. Одлучила сам да део одмора проведем у Тршићу и упознам нешто ново. Одушевљена сам природом и људима – каже ова инжењерка шумарства.

Будући дипломирани новинар Олексеј истиче да воли Балкан, а да је први пут дошао у Србију и да је прошлог лета боравио у Македонији и Бугарској.

– Сви смо смештени у етно-домаћинству “Конак Мишић”, где свакодневно помажемо у обављању послова па смо тако до сада заједнички са домаћинима правили домаће јабуково сирће и осталу зимницу. Припремамо оброке од намирница које беремо у башти и сакупљамо у оближњој шуми – каже Олексеј.

Бојан Бероња, вођа кампа, истиче да су међународни волонтерски кампови јединствени облик волонтерског рада и да у свету постоје преко сто година, док се у Србији одржавају последњих 26.

– Учесници из Србије, али и из различитих земаља, радом на камповима дају свој допринос развоју локалних заједница у којима бораве. Идеја је да се млади из света и Србије друже и ураде нешто корисно, а кроз свој рад унапреде стање локалне средине – новоди Бероња. Он истиче да је учешће на међународним волонтерским камповима бесплатно, да они окупиљају стране и домаће волонтере узраста од 18 до 30 година, који у локалним заједницама широм Србије раде на пословима од јавног интереса и истовремено усавршавају вештине и стичу пријатеље за цео живот. Ове активности су искључиво непрофитног карактера а код младих учесника и учесница развија се волонтерски став и активан однос према друштву у ком живе.

С.Пајић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )