
УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ “ЛАГАТОР” – Незапосленост је највећи проблем
Највећи проблеми особа са инвалидитетом су неадекватни услови становања, набавка потребних лекова и медицинских помагала и огромна незапосленост. Удружење “Лагатор” не седи скрштених руку и не чека само да помоћ дође са стране већ само покушава да учини нешто и олакша живот својим члановима
Од новембра 2013. године делује Удружење грађана особа са инвалидитетом “Лагатор” које у својим редовима има чланове са територије града Лознице. Окупља особе са процењеним инвалидитетом, слепе и слабовиде, глуве и наглуве, ратне војне и инвалиде рада, особе које су завршиле специјалне школе, квадро и параплегичаре и децу са аутизмом. Најмлађе удружење у Лозници за кратко време је урадило доста тога, а пре свега се из неусловних просторија у СЦ “Лагатор”, захваљујући разумевању градске управе, преселило у просторије зграде у Улици Миодрага Борисављевића, где има далеко боље услове.
Према речима извршног директора “Лагатора” Горана Петронића, удружење тренутно има око 350 чланова, а највећи проблем је њихово запошљавање.
– Нас највише интересује запошљавање и то нам је највећи проблем јер је од наших чланова 90 одсто незапослено, а имамо људе различитог степена образовања. Прошле године је у сарадњи са лозничком филијалом Националне службе запошљавања 65 чланова удружења добило посао по разним јавним позивима, а десет је завршило обуку. Радили су три месеца и дуже, а неки су остали и за стално. У овој години смо запослили десетак људи, а очекујемо да ће кроз јавне позиве (јавне радове, стручну праксу, новозапошљавање, самозапопшљавање, адаптацију радног простора и друго), бити ангажовано до 90 наших чланова. Најбоље сарађујемо са НСЗ и то је установа која нам највише помаже. Све што смо остварили у погледу запошљавања преко њих је и очекујемо да ћемо њихову подршку имати и убудуће. Настојимо да учинимо што више на радном ангажовању наших чланова, у складу са специфичностима њихових инвалидитета, и за годину дана смо конкурисали са 11 пројеката, а одобрено нам је осам, пет на републичком и три на локалном нивоу. Сада смо се јавили на градски конкурс из области социјалне заштите – каже он.
Проблем чланства су и неадекватни услови становања, набавка потребних лекова и медицинских помагала. Петронић каже да четрдесетак њихових чланова живи у неодговарајућим условима и да су прошле године некима успели да обезбеде материјал да поправе место живљења. Нису сви у истим проблемима, тако је некима потребно кречење и ситне поправке, а другима малтене комплетне куће. Удружење “Лагатор” не седи скрштених руку и не чека само да помоћ дође са стране већ само покушава да учини нешто.
– Покренули смо у оквиру удружења креативну радионицу у којој је ангажовано 20 лица, а преко града смо конкурисали за обуку још људи који би могли да праве разне рукотворине. Имали смо акције и оно што је овде направљено продавали смо на нашим уличним штандовима за Божић, Дан града, Осми март, а пре месец дана смо имали и заједничку акцију са удружењем “Плава шкољка” из Београда и имаћемо поново. Успели смо да зарадимо нешто и од тога што продамо покривамо наше трошкове, плаћамо комуналије и тренутно никоме ништа не дугујемо – каже Петронић.
Он истиче да се у њиховом удружењу ради свакога дана и да је добро што су људи добре воље, град и други увидели значај онога што раде и подржавају их јер је “веома важно да људи са инвалидитетом имају место где могу да дођу, нешто раде, изађу из куће, да се социјализују и друже”. Петронић каже да су од пре годину дана на садашњој адреси где имају својих 25 квадрата, користе их бесплатно, као и заједничке просторије. Захваљујући градској управи и разним добротворима јавним предузећима, установама и приватницима све су уредили, комплетно средили унутрашњост, а пре десетак дана и кров па више не прокишњава. Овде су услови сада много бољи и остало је још да ураде неке ситнице. Обезбедили су новац да наредних дана ураде две прилазне рампе за особе у колицима као и за завршетак чајне кухиње, а поплочаће и простор испред улаза. Поднели су захтев да се овај простор осветли, тако да прилаз буде примерено уређен.
– Задовољни смо, радимо сваки дан, али увек може и боље. Трудимо се да урадимо што више, а пет наших стубова су НСЗ, Центар за социјални рад, Дом здравља, Општа болница и Црвени крст. Са њима имамо тесну и изузетну сарадњу, а ту је наравно и градска управа тако да очекујемо да ће положај наших чланова у наредном периоду бити још бољи, а број решених проблема све већи – каже Петронић.
Удружење грађана особа са инвалидитетом “Лагатор”, како су објаснили на почетку рада, организовали су “како би заштитили и остварили своја законом предвиђена права” на чему ће наставити да раде.
Т.М.С