
У ИНДУСТРИЈСКОЈ ЗОНИ – Сетва где јој место није
На простору Индустријске зоне обављена сетва иако за то нико није добио сагласност ЈП “Град” па се предузеће обратило комуналној инпсекцији. Укупна површина зоне је 82,66 хектара, а до сада је, према подацима локалне самоуправе, 46 хектара потпуно инфраструктурно опремљено
Упркос забрани на простору Индустријске зоне “Шепак” посејани су детелина, пшеница и други усеви због чега је реговало ЈП “Град” подношењем пријаве комуналној инспекцији. Према речима директора предузећа Пантелије Алексића, до прошле године су постојали условни договори о коришћењу зоне до привођења намени међутим то више није случај, а земља је посејана.
– Сви су обавештени да од краја прошле године у Индустријској зони нико ништа не сме сејати, међутим тамо су посејане пољопривредне културе. Раније је дозвољавана сетва да тај простор не би био запарложен, али је сада речено да више нико ништа не ради без наше сагласности и договора. Никоме није дато то да ради, нико нас није питао и нико нема никакву сагласност ЈП “Град” да користи те површине. Са овим је упознато Градско веће и обавештена је комунална инспекција – каже он.
У делу Индустријске зоне 2005. је релизована једна од првих иностраних инвестиција доласком “Голден Леди”, а до данас су два инвеститора закупила земљиште, “Инград” и “Радаљац компани” чији објекат за прехрамбену индустрију је у изградњи. Према подацима локалне самоуправе укупна површина зоне је 82,66 хектара, 66 је у власништву Града Лознице, а до сада је 46 хектара потпуно инфраструктурно опремљено што подразумева саобраћајну, водоводну, канализациону инфраструктуру, електромрежу, трафо станицу , гас телефон и интерент. Заузето је 19 хектара, а 27 је инфраструктурно опремљено грађевинско земљиште на располагању потенцијалним инвеститорима што је 30 парцела разних површина. Од 2013. до 2015. било је седам писама заинтересованости закупаца. Према њиховим писмима о намерама они би заузели нешто више од 37 хектара и запослили 388 лица, реч је о фирмама из области производње аутомобила, санитарне заштите, делова за аутомобилску индустрију, производа кожних седишта и елемената за авио и аутомобилску индустрију, али и јахте, бродове и слично, металне индустрије, прераду воћа и дрво прерађивачке индустрије. Према последњим информацијама ових дана има најаве доласка фирме за прављење намештаја која се интересује за локацију у дну зоне. У зони постоји главна улица, приступни пут, али је из ње покрадена већина шахт поклопаца и сливничких решетки. Две трафо станице су ван функције и тако ће бити док не буде потребе да буду под напоном. Иначе, из зоне је крајем 2010. нестао трафо снаге 630 киловолти, а према тадашњој пријави ЈП “Град” његова вредност била је 5,5 милиона динара.
Индустријска зона је у локалној самоуправи својевремено означена као један од најзначајнијих пројеката за Лозницу који се пореди са важношћу коју је за овај крај својевремено имала изградња “Вискозе”, а процењивано је да би се ту могло запослити око пет хиљада људи. Градска скупштина усвојила је елаборат о давању земљишта у закуп по цени испод тржишне, с тим да висина закупа не може бити мања од једног евра по метру квадратном, али ни та погодност није још увек привукла већи број инвеститора, као ни проглашење Лознице за средину са повољним пословним окружењем. Док не стигну фирме неки очигледно рачунају да је тамо боље сејати него пустити да расте коров.
Т.М.С