
УЗГАЈАЊЕ ЛЕКОВИТОГ БИЉА – Прилика за посао
Град Лозница покренуо је пројекат “Лековито биље, здрав профит” са намером да подстакне оне који имају расположиве пољопривредне површине да се укључе у узгој тог биља, што би им могло донети зараду
Узгајање лековитог биља могло би бити добра прилика да се оствари пристојна зарада, уколико узгајивачи уђу у кооперантске односе са откупљивачима. Стога је Град Лозница у сарадњи са Фондом за развој града, Националном службом за запошљавање и Удружењем грађана “Флора” покренуо пројекат “Лековито биље, здрав профит”, а недавно је организовано предавање заинтересованима уз учешће представника Института за проучавање лековитог биља “Др Јосиф Панчић”, Завода за заштиту природе и предузећа “Херба”. Већ у априлу и мају биће приређена нова предавања од којих ће део бити одржан на терену како би се учесницима показало на који начин се бере лековито биље и како се чува у природи јер брање не сме значити уништење.
– Завод за заштиту природе инсистира на плантажном узгајању лековитог биља јер се тако чувају биљке у природи, а и приноси су бољи. У Србији има више фирми које би сарађивале са заинтересованима за узгој лековитог биља који имају слободне пољопривредне површине. У том случају они би узгајивачима препоручивали технологију узгоја и упутили их како неке уобичајене пољопривредне машине могу да се користе и за гајење лековитог биља. Самостално узгајање лековитог, али и зачинског биља не може гарантовати зараду и зато је најбоље сарађивати са откупљивачима, радити по њиховим упутствима и производити онолико колико им је потребно – каже Љиљана Николић, шефица Одељења за локални економски развој (ОЛЕР), додајући да сакупљачи не могу остварити зараде попут узгајивача.
Сакупљање лековитог биља може бити хоби који доноси одређене приходе, али оно мора бити организовано и откупљивач мора добити дозволу Министарства пољопривреде које одређује колико се ког биља сме сакупити. Неке од лековитих биљки, попут имеле и бршљана, расту на дрвећу као паразити и људи их уклањају као штеточине, а то би могло имати двоструки ефекат – ослобађање од паразита и прикупљање лековитог биља.
Унаредном периоду УГ “Флора” требало би да изабере тим који ће се бавити организовањем сакупљача на терену и одржавањем везе са откупљивачима, а биће подржано и њихово учешће на априлском Сајму хортикултуре и лековитог биља у Београду. Ове године група заинтересованих посетиће Баваниште, панчевачко село које се цело бави узгојем лековитог биља, да би се упознали са тамошњим искуствима. Николићева, међутим, каже да би било добро да се овде појави бар десетак узгајивача који би постали пример добре праксе. Од 87 присутних на предавању, “Флори” се прикључило њих 70, а да интересовање постоји показује и то што се многи свакодневно распитују у вези са тим, наглашавају у ОЛЕР-у.
Алтернатива
Многи су чули за “вендоксин капи” и “зодекс” чај, али већином не знају да их производи лозничка “Алтернатива медика”. Ова фирма лековиту биљку невен за сопствене потребе узгаја сама.
– Сами угајамо невен и није нам потребно да га откупљујемо, а такође и не продајемо наше биље. Користимо га за сопствене потребе, а очекујемо да убрзо добијемо сертификат органске производње. Због квалитета и даље прераде, сами то радимо. Тачно се зна када биљку треба брати и како је сушити, што се ради по посебном режиму. Производи су на бази лековитог биља, а наши људи сакупљају остало биље које нам је потребно. То су искусне екипе које знају где се оно на терену може наћи и да ли је време за бербу – каже Стојан Андрић, руководилац производње “Алтернатива медике”.
Н. Т.