
ПРОСЛАВА СТО ГОДИНА ЦЕРСКЕ БИТКЕ – ЗА СРБИЈУ ТРЕБА ЖИВЕТИ
– Време је да престанемо да кукамо и да се жалимо, да се потрудимо за нашу Србију. Време је за нашу жртву и наш напор – поручио је у уторак премијер Александар Вучић у Текеришу на обележавању стогодишњице Церске битке којем су присуствовали чланови Владе Србије, дипломатског кора, бројне делегације и грађани
Стогодишњица битке на Церу обележена је у уторак 19. августа централном државном церемонијом на Текеришу у присуству премијера Александра Вучића. Поред њега, скупу су присуствовали бројни поштоваоци дела церских јунака из свих крајева Србије, представници Владе, Народне скупштине, локалне власти у Лозници, Ваљеву и Шапцу, као и припадници Војске Србије, дипломатског кора, потомци војводе Степе Степановића, који је на Церу предводио српску војску, и бројна удружења грађана. Почетак програма у спомен-комплексу “Церска битка” означио је трубач Репрезентативног оркестра Гарде Војске Србије, а потом је обред (војнички помен) служио патријарх српски Иринеј. Председник Владе Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик потом су положили венце на споменик палим јунацима у првој савезничкој победи у Првом светском рату, након чега су се уписали у спомен-књигу. Премијер Србије у свом говору нагласио је да поново верујемо у Србију и да је Србија “коначно почела да слави своје победе”.
– Србија и сви ми настали смо тада бранећи себе, своју слободу и своју земљу. Дошли смо овде на Цер да постанемо слободна и поштовања вредна нација и веровали смо у победу. Време је да од земље за коју је вредело умрети направимо земљу за коју вреди живети. То је наш главни посао и хајде да га урадимо. Сто година је прошло и сад је право време. Убеђен да можемо, немам шта друго да вам кажем осим две речи и тражим да је понављате са истом вером које су имали они над чијим костима данас стојимо – живела Србија – рекао је Вучић.
Он је истакао да имамо обавезу и дужност да се на исти начин како су се војници пре сто година борили за Србију и гинули за њу, ми сада за Србију радимо и живимо.
– Време је да земљи поново дамо бар део онога што су јој дали они који су јој дали све, време је да престанемо да кукамо и да се жалимо, да се потрудимо за нашу Србију. Време је за нашу жртву и наш напор. У Србију су у Првом светском рату веровали сви који су веровали у слободу, и из те вере и пожртвованости настала је држава у којој савремено покољење има обавезу да гради оно што је настало на жртви предака. Много смо времена потрошили на погрешне одлуке, режиме и ратове, али вратили смо се и спремни смо да освојимо свој Текериш и Цер. Србија ће наставити да слави своје победе и наставиће да побеђује у будућности – казао је Вучић, у више наврата поздрављан аплаузима грађана који су пратили свечану церемонију.
Говорећи о данашњем положају Србије, он је објаснио да је она на европском путу, али да не иде против Русије јер “леђа Србин пријатељу у невољи никад није окретао”. Он се захвалио и аустријском амбасадору у Србији који је присуствовао церемонији у Текеришу и додао да је тиме показао колико су велики народ и земља из које он долази. Венце крај споменика церским јунацима положили су и изасланици председника Републике Иван Мркић и Јасмина Митровић Марић, изасланик председнице Народне скупштине Игор Бечић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, министар одбране Братислав Гашић, праунука војводе Степе Степановић Ивана Лучић, као и градоначелник Лознице Видоје Петровић, заменица градоначелника Ранка Живановић Марковић и председник градске скупштине Јован Тодоровић. У име земаља савезница, венце су положили амбасадор Русије Александар Чепурин и војни изасланик Француске, као и представници дипломатског кора. Уметнички програм приредили су глумци из Београда, уз учешће хора и Репрезентативног оркестра Гарде, а у организацији Министарства одбране и Војске Србије приказан је документарни филм са отварања Споменика церским јунацима. Приређена је и нова музејска поставка чији аутор је историчар Горан Вилић из лозничког Центра за културу. Организатор свечаности у Текеришу је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Владе Републике Србије у сарадњи са Градом Лозницом и лозничким Центром за културу.
Из историје
Српска војска је августа 1914. под командом гене-рала Степе Степановића поразила далеко надмоћнију аустроугарску војску, изазвавши шок и неверицу у Бечу и Берлину, а одушевљење међу савезницима, јер је окончана као прва велика савезничка победа у Првом светском рату. Ударни део Церске битке одиграо се у ноћи 15. на 16. август 1914. године на југозападним обронцима планине Цер, а уследило је и повлачење 21. аустроугарске дивизије, потом Осмог корпуса, да би у крајњем Пета армија аустроугарске војске одступила назад преко Дрине. После Церске битке, широм Европе пронео се глас да је “малена” Србија успела да порази аустроугарске трупе, што је, како се истицало, повећало углед наше земље. Када је церска операција окончана 24. августа, од око 200.000 аустроугарских војника, колико је провалило у Србију, у њој није остао ниједан, изузев 4.500 заробљеника.
С.Пајић