Почела подела решења за надокнаду штете од поплаве – СВИ САГЛАСНИ, НИКО ЗАДОВОЉАН

Почела подела решења за надокнаду штете од поплаве – СВИ САГЛАСНИ, НИКО ЗАДОВОЉАН

stanimirovic crni

У Канцеларију Владе Србије за помоћ и обнову поплављених подручја из Лознице свакодневно стиже око 25 решења за надокнаду штете од мајских поплава. На та решења до сада није упућена ниједна жалба, иако су сви незадовољни припадајућом сумом, пошто се свима жури да што пре дођу до новца како би пре зиме обновили своје оштећене куће. Процењује се да ће надлежној градској комисији требати два месеца да цео посао приведе крају

 

Крајем наредне седмице на текуће рачуне грађана који су први потписали решења за надоканаду штете од по-плава у Лозници  требало би да стигну уплате. По речима Милутина Станимировића, начелника одељења за привреду, првог дана издато је 15, а већ наредних успевали су да издају и по 25 решења дневно. Свакодневно се сва потписана решења електронском поштом шаљу у Канцеларију Владе Србије за помоћ и обнову поплављених подручја и само се чека да прође формалних осам дана предвиђених за жалбу и одмах се новац уплаћује на рачун корисника. Интересантно је да ни у Лозници, као ни у осталим деловима Србије, нико до сада није желео да искористи право жалбе на одређену категоризацију и припадајући износ надокнаде. Испред канцеларије за издавање решења, у среду, трећег дана рада комисије, затекли смо само пет-шест грађана, али нико од њих нити је желео да да било какву изјаву, нити је дозвољавао сликање.

– Шта да кажем, тако је како је. Несрећа велика, а помоћ недовољна – био је одговор једног од њих, којег су подржали и остали, страхујући да ли ће и обећани новац од државе стићи на време како би што пре почели поправке кућа.

И Станимировић потврђује да су грађани углавном незадовољни коначним износом, који је у највећем броју случајева тек 40 до 50 одсто од укупно процењене штете, али да су пропозиције веома јасне – помоћ се односи само на обнову стамбених објеката без намештаја и осталог што припада домаћинству.

– Грађанима је јасно да се овде ради о стварању најелементарнијих услова за живот свима, па иако су незадовољни они се одричу права на жалбу како би што пре дошли до новца за поправку кућа. Ми, такође, чинимо све да убрзамо цео поступак, ангажовали смо четири правника и два административна радника, грађани долазе на позив по заказаним терминима, како се не би стварала непотребна гужва, и то по редоследу са листе приоритета у чијем су састављању учествовали председници савета месних заједница и чланови комисије за процену штете, пошто најбоље и познају прилике на терену – каже Станимировић.

Међутим, и поред најбоље организације, издавање више од хиљаду решења не тече глатко.

Највећи проблем су нерешена имовинско-правна питања у породицама, па правници из комисије имају пуне руке посла, а пошто је то проблем који мучи и остали део Србије, из Канцеларије за обнову најављују и упутство како да се решење поједностави.

Он процењује да ће бити потребна два месеца да свих хиљаду домаћинстава добију решења и новац за обнову кућа који се у зависности од категоризације креће од 120 до 600.000 динара.

У овом тренутку нико не може да каже ни када ће десет породица које имају решења о забрани становања у својим домовима, због безбедности, добити нови кров над главом. 

– Та решења су и најсложенија јер је потребно прибавити обиље техничко-административне документације и за локацију коју је доделила локална самоуправа и за објекте које ће градити држава. Ми већ радимо на томе, али ипак, цела процедура мора да се испоштује – каже Станимировић наводећи да има још око 60 кућа које су значајно оштећене од поплава и клизишта, али да нису на тој приоритетној листи.

И док тек почиње надокнада штете од мајских поплава, у уторак су формиране нове комисије за процене штету од августовских. Отворено је питање у чијој надлежности ће бити отклањање тих последица.

– Нове комисије су на терену и ја се надам да ће подједнако квалитетно и стручно обавити посао као и њихови претходници. Иако смо још далеко и од првих процена, утисак је да су августовске по обиму, јер су захваћени делови града у сливу Штире, Трбушничке реке и гучевских потока, бар 30 одсто од укупних штета у мајским поплавама. Нисмо добили никакво упутство од Владе Србије, али радићемо по методологији која је важила за мајске поплаве јер сматрамо да не треба правити никакву разлику, пошто су и штете исте – каже Станимировић.             

З. Вишњић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )