
СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА – ЗАВРШЕН СОЛАРНИ СИСТЕМ
Завршетком треће фазе у Специјалној болници за рехабилитацију Бања Ковиљача комплетиран је соларни систем чијом ће се применом годишње уштедети и до десет милиона динара
Улагање у изградњу соларног система који заузима површину од око триста метара квадратних, највећи је подухват руководства Специјалне болнице за рехабилитацију који ће овој здравственој установи донети уштеде од око десет милиона динара. У прве две фазе соларним системом грејања обухваћене су виле “Херцеговина” и “Далмација”, хигијенска вода за собе, део вешераја и део купатила, објекат са дечјим базеном који се догрева до 31 степена, хигијенска вода у кадама за подводну масажу, кухиња.
– Када смо видели да је то економично и да доноси добар доходак, да значајно смањује трошкове, ми смо тај систем ширили и коначно смо завршили трећу фазу која је покрила и купатило са сумпоровитом водом. То значи да ћемо ову лековиту воду у току лета, када се она највише користи, догревати соларном енергијом од 30 до 37степени. На тај начин постижемо огромне уштеде јер у летњем периоду за догревање воде трошимо много енергената – рекао је др Никола Сремчевић, директор Специјалне болнице за рехабилитацију Бања Ковиљача у уторак на конференцији за новинаре.
Према његовим речима, за претходне две године откако се у овој установи користи соларни систем, трошкови су смањени за око девет милиона годишње а сада, после завршетка треће фазе, очекује се да ће они бити још мањи, око десет милиона. Укупна вредност инвестиције износи 44 милиона динара од чега су 34 милиона средства добијена од банке путем кредита од којих је пола већ отплаћено а преосталих десет милиона су сопствена средства.
Како је рекао Милан Јошић, шеф техничке службе, пре пар година почело је реновирање котларнице, замењен је горионик, репариран котао, уведен гас и комплетан систем за загревање сумпорне и хигијенске воде.
– Више немамо губитака које смо имали када смо грејали воду старим системом, то су били резервоари стари и по сто година, имали су у себи каменац а на милиметру каменца троши се три одсто енергије. Са овим системом грејања воде потпомогнутим соларом дошло се до тих девет милиона уштеде. Производња енергије од 127 соларних плоча је 1200 киловат сати дневно што је на годишњем нивоу 220. 000 киловат сати. Кад се то претвори у цену, на гасу се уштеди више од три милиона динара – рекао је Јошић.
Милан Васић, помоћник директора за немедицинске послове, рекао је да се за услуге енергената 2012. године издвајао 51 милион а 2013. када се прешло на соларни систем, трошкови су износили 42 милиона. За четири године, улагање у соларни систем ће се практичнио исплатити. Како је рекао, колико је за очување животне средине значајан прелазак на гас и коришћење соларне енергије показује и пример спољнег базена који је у време када се користио мазут био загађен, а сада тих проблема у установи немају.
Др Сремчевић је најавио и пројекат којим се предвиђа изградња тридесет нових апартмана за госте велнеса који ће бити одвојен од соба у којима се налазе болесници. У плану је и изградња базена отворено-затвореног типа, површине 50 са 30 м.
– Пројекат је прошао тендер и ускоро ћемо почети реализацију. У међувремену ћемо моћи да отплатимо постојећи кредит и да узмемо други који ће омогућити да направимо апартмане и да почнемо градњу базена. Од тих апартмана очекујемо огроман приход. Банке са којима сарађујемо дају нам кредите по повољним условима јер смо ми установа која редовно враћа кредите – рекао је др Сремчевић.
Иначе, Специјална болница годишње у буџет града Лознице издваја 45 милиона динара а запошљава 330 људи.
В. Мићић