КОД  БРАНКА МАТИЋА У КЛУПЦИМА – ПЛАТНЕНЕ СТАЗЕ У ПОЉУ ЈАГОДА

КОД БРАНКА МАТИЋА У КЛУПЦИМА – ПЛАТНЕНЕ СТАЗЕ У ПОЉУ ЈАГОДА

BRANKO MATIC U SVOJIM JAGODAMA

Једно од најзанимљивијих решења за гајење јагода има Бранко Матић из Клубаца који је у своје јагоде поставио платно како би спречио појаву корова и поправио принос. Планира проширење засада на још 1,4 хектара

Пре пет година Бранко Матић из Клубаца почео је да гаји јагоде и са почетних осам данас је стигао до поља јагода од 70 ари са око 30.000 садница. Некада познати армирач посветио се јагодама и то веома озбиљно, а од других се издваја озбиљним улагањем и спремношћу да примењује иновације које ће омогућити бољи род. Тако је за ову сезону у свој јагодњак поставио платнене стазе што омогућава да јагоде буду чисте и заштићене, а очекује и да му та новина донесе већи принос.

Мада је оболео од мултипле склерозе, Бранко се не предаје и стално има нове идеје.  У своје јагоде је ове године  поставио око пет хиљада метара платна – изаткан поливинилски конац, вишеслојна тканина за производњу транспортних трака, па по њему може лако да се креће.

– На идеју сам дошао случајно. Отац је доносио платно из лозничке фабрике која је ту парчад бацала, а нису била на  продају. Правио је настрешницу и приметио сам да на месту где је у дворишту остао један комад не расте трава. Поставим парче између редова јагода и видим да воду пропушта, а спречава раст траве и тако почнем да сакупљам парчад од једног до пет метара, повежем их и ставим између редова јагода. Платно пропушта воду када пада киша, али задржава влагу, спречава раст траве и појаву буба штеточина, не морам да  стављам сламу у којој постоји бактерија трулежи, прошле године ми је направила доста штете. Не морам јагоду да прскам  “тоталом”, препаратом за уништавање траве, а оне су чистије и лакше се крећем кроз јагодњак. Стављали су људи целофан, али се он лепи за обућу и цепа. Овако нешто нема нико у лозничком крају, а мислим да сам једини и у Србији са оваквим решењем – прича Матић док показује своје стазе, а рачуна да могу потрајати сигурно пет година.

Т.М.С

Цео текст можете прочитати у штампаном издању или на www.novinarnica.net

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )