
САСТАНАК МРЕЖЕ РРА СРБИЈЕ У ЛОЗНИЦИ – МЕРЕ РЕГИОНАЛНОГ РАЗВОЈА
Само се са конкретним пројектима могу обезбедити средства за покретање локалног економског развоја, каже градоначелник. Локалне самоуправе, оснивачи РРА, имају право на суфинансирање чланарине у зависности од категорије развијености
Град Лозница и Регионална развојна агенција Подриња, Подгорине и Рађевине били су прошле седмице домаћини састанка Мреже акредитованих регионалних развојних агенција Србије који је организовала Национална агенција за регионални развој. Прво је одржан састанак оснивача РРА, представника Лознице, Крупња, Љубовије, Малог Зворника, Осечине и Богатића и представника удружења привредника оснивача, где је разговарано о значају оснивања РРА и представљене мере регионалног развоја за ову годину.
Милош Игњатовић, директор Националне агенције за регионални развој (НАРР), верује да ће “уз нашу подршку ова агенција успети да оствари све што је зацртала”.
– Ту смо да као инстутуција са националног нивоа помогнемо. Желимо да чујемо од представника локалних самоуправа шта је најбоље што можемо добити из сваког региона и те информације проследимо министарствима. На вама је да знате шта желите и да то искористите. Увели смо једном месечно сусрете представника акредитованих РРА са НАРР да видимо са којим проблемима се сусрећу у раду и да шта можемо да учинимо у њиховом отклањању – рекао је он додајући да постоји 15 акредитованих РРА у Србији.
Градоначелник Видоје Петровић каже да је пред РРА Подриња, Подгорине и Рађевине велики посао и нове могућности, а да ли ће и у којој мери оне бити искоришћење, “зависи пре свега од нас самих”.
– Са конкретним пројектима можемо да идемо према фондовима и обезбедимо нека додатна средства јер сам сигуран да буџет ниједног града и општине, па ни државе, није довољан да бисмо могли интензивније да покренемо локални економски развој. Реч је о пројектима који ће имати утицај на довођење нових инвеститора и отварање нових радних места. Само повезани, са јасно дефинисаним циљевима, можемо рачунати на већу извесност у добијању финансијске подршке, пре свега од европских претприступних фондова – казао је он.
Одржан је и састанак директора свих акредитованих регионалних агенција Србије и Игњатовића са сарадницима на коме је представљен јединствени информациони систем – креирање базе стратешких докумената и развојних пројеката као и начин вредновања рада акредитованих РРА у овој години.
Данијела Марковић, директорка РРА Подриња, Подгорине и Рађевине, најмлађа од свих, каже да је договорено да се до краја маја направи списак приоритетних пројеката за сваку општину, да се види где је копча за регионалне пројекте.
– Суфинансирање чланарине оснивачима РРА је мера подстицаја регионалног развоја посебно интересантна нашим оснивачима. Локалне самоуправе, оснивачи РРА, имају право на суфинансирање чланарине од стране ресорног министарства у зависности од тога у којој су категорији развијености. Тако Мали Зворник, Крупањ и Љубовија имају право на повраћај од 75 одсто чланарине јер су у четвртој групи, Богатић 50, а Осечина 25 одсто, једино Лозница, која је у другој групи развијености, нема право на суфинансирање чланарине – рекла је она.
Т.М.С