
НА ОБАЛИ ДРИНЕ – БОРИЛИ СЕ СРПСКИ ВИТЕЗОВИ
На елиминационом турниру Српске бохурт лиге изабран наш национални тим за такмичење “Битка нација”. Учесници борбе носе праве оклопе и користе метално оружје чије су ивице затупљене тако да нема сечења
Праштало је прошле недеље од удараца мачева и секира по штитовима и оклопима српских витезова који су се састали на првом званичном елиминационом турниру Српске бохурт лиге одржаном у СРК ”Сунчана река”, у Горњој Ковиљачи. Витлали су витезови мачевима на одушевљење бројне публике која је уживо видела сцене какве је до сада гледала једино на филму или о њима читала у књигама.
Раширених очију најмлађи су гледали како је то када витез удари на витеза, лепши пол се трзао када би се тешки мач или секира спутили на противничку кацигу или штит, а мушкарци бурно навијали чим би окршај добио на жестини. Мушки су се борили ови модерни витезови, пуцало је на све стране, звечао је оклоп, тутњало под њима и на крају су изабрана петорица најбољих који ће представљати Србију на овогодишњем такмичењу “Битка нација” која ће, у јуну, бити одржана у хрватском Трогиру. Поред Дрине су се борили момци из Београда, Крушевца, Ваљева, Шапца и Лознице, из које је Игор Ћосић, један од оних који је изборио место у нашем тиму. Према његовим речима, бохурт је спорт, витешка борба са фул контактом где окршаји нису исценирани, а такмичари су максимално заштићени тако да су повређивања врло ретка.
Све популарнији спорт
– Учесници борбе носе праве оклопе и користе метално оружје, мачеве, секире, хелебарде, чије су ивице затупљене на два милиметра тако да нема сечења. Постоје дуели и групне борбе. У дуелима борба траје три рунде по један минут, бодују се ударци и ко их више зада, побеђује, а игра се на две добијене. Иначе, бод је забрањен, дозвољен је само ударац са оружјем и то на одређеним деловима тела противника. У борби група победник је тим чији члан последњи остане на земљи. Правила су јасна и само их се треба придржавати. Иначе, бохурт је све популарнији и у Трогиру се очекује учешће више од 30 националних тимова из Европе и остатка света – каже он.
Витешки турнири ишчезли су са витештвом, али од последње деценије прошлог века порасло је интересовање за средњи век и витешке борбе, посебно у Источној Европи, Русији и Украјини. Код нас је овај спорт још у зачетку, прошлог септембра је основана Српска бохурт лига, док у Русији има око 2.000 бораца на њиховом елиминационом турниру. Спорт је атрактиван, има великог интересовања за њега и све више се шири, посебно међу младима. За бављење бохуртом потребна је добра физичка кондиција, а такмичарима је највећи проблем набавка оклопа који је врло скуп. Основни оклоп вреди око 1.500 евра. Мора бити израђен у складу са историјским стандардима и да испуњава мере безбедности. У Србији има неколико млађих оклопара, а један од њих је и Стеван Стевановић, из Крушевца, који је уједно и витез.
Најтежа је кацига
– Један сам од неколико српских мајстора који се баве израдом средњовековних и осталих оклопа. Иначе сам дипломирани архитекта али ово је моја велика страст. За израду оклопа користе се исти материјали као и пре 500 и 1.000 година, кожа, рог, челик, лимови, украсни месинг, често и позлате. Израда је прилично компликована, а чак и данас оклопи се најефикасније раде искивањем, цео поступак је као некада, чекић, наковањ и много сати рада. До најквалитетнијих материјала је прилично тешко доћи, али се успева – каже он.
На турниру се појавио и Стефан Вујичић, из околине Новог Сада, који каже да је пун плочани оклоп заједно са свим кожама и дебелом јакном, која пружа највећу заштиту, тежак око 30 килограма што је лимит за турнире. Најтежи део оклопа је шлем који се прави се од најдебљег лима, два до два и по милиметра, док је грудна плоча један милиметар. Он каже да је пун оклоп који је донео, урађен по узору на немачки стил из 15. века, а ретко ко је могао да га има у средњем веку јер би коштао као 15 килограма злата.
Тако су се витезови борили поред Дрине и на трен донели дух давно прохујалих времена када су борци морали да се гледају у очи и у директном окршају покажу ко је бољи, вештији или снажнији.
Најбољи српски витезови
У национални тим за учешће на ”Борби нација” у Трогиру ушли су Александар Урошевић (Београд), Петар Тарлановић (Рибари), Стеван Стевановић (Крушевац), Игор Ћосић (Лозница) и Сава Гроздановић (Београд). Резерве у случају повреде прве петорице су Јован Вићентијевић, Вук Драгићевић и Мирослав Веригић сви из београдског удружења “Бели орлови”.
Т.М.С