ФОНД ЗА РАЗВОЈ ГРАДА – КРЕЋУ СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОЉОПРИВРЕДУ

ФОНД ЗА РАЗВОЈ ГРАДА – КРЕЋУ СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОЉОПРИВРЕДУ

nikola dПреко Фонда за развој града, издвојено је 11 милиона динара за бесповратну помоћ пољопривредницима док је за субвенционисане кредите за предузетнике и пољопривреднике издвојено сто милиона динара

 

Изменом и допуном програма пословања за ову годину, усвојеним на последњој седници Скупштине града, Фонд за развој града преузео је одговорност за реализацију Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја на територији Лознице. У складу са стратегијом локалног економског развоја града према којој је пољопривреда, поред туризма и индустрије главни правац развоја града, донета је одлука директног субвенционисања воћарства, повртарства и пчеларства. Циљ је смањење незапослености што ће се постићи стварањем квалитетне сировинске базе на основу које ће, између осталог, доћи до подизања многих производно прерађивачких капацитета а допринеће и активнијем учешћу младих у пољопривредној производњи.

За субвенционисање пољопривредне производње у виду бесповратних средстава биће утрошен износ од  11 милиона динара који представља само део наплаћених средстава Фонда по основу дугорочних бескаматних позајмица додељених  у 2010. и 2011. години. Прва мера је набавка сертификованог садног материјала, односно садница малине на површини до десет хектара и шљиве на површини до шест хектара са циљем да се прошире постојећи и подигну нови засади. За овај вид субвенција издвојено је 5,4 милиона динара. Друга мера је набавка пластеника са пратећом опремом и одговарајућег система за наводњавање.

– Сагледавањем стања у пољопривреди јасно се види да се у Лозници пољопривредни произвођачи у великој мери баве пластеничном производњом. Циљ је да се набавком пластеника они који се баве оваквом производњом, пре свега воћа и поврћа, усмере са производње за своје потребе на производњу за тржиште и на тај начин остваре значајније приходе и упосле чланове свог домаћинства – рекао је Никола Драгићевић, директор Фонда за развој града.

Трећи вид субвенција намењен је подстицају пчеларства (набавке кошница),  за шта је издвојено  600 хиљада динара. Како каже Драгићевић, Фонд за развој града има успешну сарадњу са Удружењем пчелара, то је област привреде која има перспективу, али нема одговарајућа подстицајна средства од министарства пољопривреде.

Све ове субвенције расподељиваће се на основу одређених критеријума а основни услов је да подносилац захтева нема неизмирене обавезе према фонду. Други услов је да је регистровано активно домаћинство, а уз захтев за проширење засада или подизање нових потребан је власнички лист над одговарајућом парцелом као и  анализа земљишта за подизање одговарајућих засада.

– Када су у питању засади малина почетници могу да конкуришу за садне површине максимално до 20 ари и до 50 ари за шљиву. Пољопривредници који већ имају малињаке и шљивике имају право да конкуришу за садни материјал којим ће проширити своје површине и то, за малине до 50 ари а за шљиве  максимално један хектар – рекао је Драгићевић наглашавајући да је овај програм добио и сагласност министарства пољопривреде.

Драгићевић је рекао и да је током прошле године одобрено четрнаест позајмица у области пољопривреде.  Конкурс за субвенционисане кредите за предузетнике и пољопривреднике  је управо расписан и можете га видети на 6. страни овог броја ЛН. Укупан износ средстава за кредите је сто милиона динара.

В. Мићић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )