У ТРИЈАЖНОМ ЦЕНТРУ – Није лако онима испред, а ни онима унутра

У ТРИЈАЖНОМ ЦЕНТРУ – Није лако онима испред, а ни онима унутра

Онима који дођу испред Тријажног центра Дома здравља ‘’Др Миленко Марин’’ са високом температуром, кашљем и свим осталим симптомима које им је, можда, донео коронавирус, сигурно није лако. Поготово још ако морају да чекају на ред сатима, на врућини, док се жива пење на тридесет и кусур. Уз сву ту унутрашњу и спољну врелину, муче човека и неизвесност, зебња да ли је позитиван, где ће бити послат и још милион ‘’шта ће бити’’.


Није лако њима, али ни онима унутра који треба да их прегледају и установе да ли су заиста негде ‘’закачили’’ корону, или нису. Да поставе не само тачну дијагнозу него и да ураде и све остало што је предвиђено као део посла медицинских радника откако су изашли на мегдан вирусу са каквим се медицина до сада није срела. Вирусом који се понаша нетипично и хара и током летњих месеци, чини се све јаче. У тријажном центру раде четири медицинске екипе. Када им почне смена морају обући комплетну заштитну опрему,  скафандере, визире, рукавице, маске и од момента када све то ставе на себе све до завршетка смене нема скидања. Они немају паузу ни за шта јер би морали да скину опрему, што је много теже него је облачити пошто је тада већ контаминирана. Сатима се не пије вода, ништа не једе, само се ради док се испод све те заштите човек просто ”кува”. Простор у коме су не сме да буде климатизован. Међутим, све то не сме да утиче на оне који примају потенцијалне ковид пацијенте и морају да их прегледају стрпљиво, пажљиво и свакако професионално. Колики је то посао илуструје податак да је последње седмице свакога дана кроз тријажу прошло више од сто, а у петак рекордна 163 пацијента. Какав је поступак приликом пријема пацијента за портал ЛН објашњава Валентина Петровић, представница за односе са јавношћу Дома здравља.

– Грађани који имају акутне респираторне инфекције јављају се у Тријажни центар где се процењује њихово стање. Први су физикални преглед и мини епидемиолошка анкета, да се процени ризик за инфекцију ковида. На основу тога доктор процењује да ли се раде лабораторијски налази, најчешће да, и снимање плућа. Снимак се електронски шаље пнеумофтизиологу који га очита и затим доставља у тријажу. Тако један пацијент практично има два прегледа, два контакта са доктором због чега цео поступак траје мало дуже, сат, до сат и по. Онда се процењује да ли пацијент иде у самоизолацију, прима терапију. Консултује се инфектолог у случају када пацијент мора у Инфектолошку амбуланту. За све који имају пнеумонију, лекар у разговору са инфектологом и пнеумофтизиолог одлучује каква ће бити терапија и наредни кораци. Тријажни центар ради од 7 до 20 сати, али сви који су ушли у систем се не враћају док се не заврше сви прегледи. Деси се, нарочито у последње време, да медицинске екипе свако вече остају до 22, 23 сата, а у петак су биле до поноћи. За сваки узет брис мора да буде урађена епидемиолошка анкета која подразумева онлајн попуњавање шест страна. После смене ради се целоупна администрација да се тачно евидентира и зна који је пацијент где упућен. Углавном, кући се не одлази док сав посао за тај дан не буде комплетно завршен – дочарава она рад особља тријажног центра.


Улаз у Тријажни центар мора да буде најближи улици што је у Дому здравља испоштовано, да се не улази из унутрашње стране болнице због укрштања такозване ‘’зелене’’ и ‘’црвене’’ зоне. Посао је сложен, одговоран и нимало лак, а из Дома здравља поново апелују на грађане за стрпљење, свесни да није лако ни њима док чекају, али ни лекарима, и да само кроз заједничко разумевање и сарадњу могу помоћи једни другима да све буде урађено на ваљан начин.

Никоме није лако у борби са коронавирусом, људски је бити уплашен, нервозан, нестрпљив, али непријатељ је заједнички. Можда би свима помогло да се повремено сете како је ономе другом, лекари да се ставе у положај пацијената који сатима чекају пуни зебње испред Тријажног центра, а грађани  у кожу лекара који на јулској врелини, раде у скафандерима. Корона се мора победити. Заједнички.

Т.МС

ПРОЧИТАЈТЕ И…

БЕРБА БОРОВНИЦЕ – Одлични и род и цена

У ТРИЈАЖНОЈ АМБУЛАНТИ – Рекордна 163 пацијента

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )