Сви возачи који су у другој половини ове године регистровали своје моторно возило или ће то тек учинити, а нису имали пријављену штету причињену трећим лицима, плаћаће мање обавезно осигурање, односно полису. Народна банка Србије повећала је максимални бонус код обавезног осигурања возила од аутоодговорности. У читавом систему проблем праве поједине осигуравајуће куће које, када купите друго возило а продате старо, негирају премијски степен који сте имали, што није у складу са законом
У априлу 2010. године гувернер Народне банке Србије донео је одлуку о основним критеријумима за тзв. бонус-малус систем, примени и највишем бонусу у осигурању власника моторних возила од одговорности за штету почињену трећим лицима, односно осигурање од аутоодговорности. Наиме, бонус-малус систем је утврђивање висине премије осигурања од аутоодговорности у зависности од тога да ли је осигураник имао пријављену штету за коју је одговоран. Она се односи на постојећег власника возила и не може се пренети на новог власника тог возила, преноси се са отуђеног или одјављеног возила на осигурање новонабављеног возила истог осигураника.
Малус је кажњавање возача што је изазавао удес и због кога ће он наредних неколико година плаћати скупљу полису. На другој страин, бонус је попуст на обавезно осигурање који возач добија као награду зато што својим возилом није изазавао штету. До пре три месеца максималан бонус износио је 15 одсто, али је одлуком гувернерке он повећан на 25 одсто, ако се три године заредом не изазове удес.
Као почетни узима се четврти премијски степен, следеће године, ако се не изазове удес прелази се на трећи, следеће на други, па на крајњи први за који се добија највећи бонус. Насупрот томе, ако возач прве године изазове удес, следеће аутоматски скаче на седми премијски степен што значи да ће му обавезно осигурање бити скупље за 50 одсто. Свака изазвана штета значи три степена горе, а максимални је дванаести степен. Међутим, возач има право на поправни, сваке године, ако не изазове удес, степен му се смањује за један, али тек за једанаест година стиже до првог степена.
У целом систему проблем настаје када власник прода свој аутомобил, јер поједине агенције не признају да бонус може да се пренесе на нови аутомобил. Да би се то право остварило, треба поднети захтев за пренос бонуса са старог возила и приложити одређена документа, тачније, купопродајни уговор, полису осигурања продатог аутомобила, стару саобраћајну дозволу. Што је најважније, аутомобил који је продат мора да буде одјављен или пренет на новог власника, односно, његова саобраћајна дозвола мора да буде поништена, при чему треба уписати датум када је то учињено. У сваком случају, не треба регистровати возило у одређеној агенцији све док се возач не увери да може да задржи свој премијски степен. Треба се обратити другој агенцији или директно у неку од пословница осигуравајуће куће. Они који о свему овоме нису били обавештени нека, за сваки случај, провере своје полисе осигурања од аутоодговорности и упореде са прошлогодишњим, ако су их сачували. Следеће године будите опрезнији.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И...
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – Скоро три хиљаде активно оболелих
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"