Када жива пребаци изнад 30 подељака Целзијусових ретко ко помишља на зиму, огрев и све оно што прати грејну сезону. Међутим, из КЈП ‘’Наш дом’’ кажу да су баш летњи месеци прави моменат да се димњаци припреме за предстојећу грејну сезону, како не би ‘’штуцали’’ кад почне ложење ватре и дим кренуо у рикверц. Према речима Јанка Алексића, директора, ово предузеће покренуло је акцију за све оне који желе да ангажују њихову димничарску службу.
- Грађани којима је потребно чишћење оџака могу нам се обратити. Та услуга кошта 1.500 динара, а ми покрећемо акцију да је сви који нас позову могу платити на три рате, по 500 динара, и наредну зиму дочекати спремно. Имамо и камион са корпом која може да дође до 20 метра висине тако да ћемо стићи до сваке зграде и куће, односно сваког димњака, како бисмо радили што боље. Иначе, Лозница није у групи градова који имају велико загађење ваздуха, градска топлана користи само гас, а и ружа ветрова је добра – казао је данас (27. јул) Алексић приликом посете једној лозничкој вишеспратници на којој је чишћен димњак.
Мајстор за димњаке је Радоје Станимировић који се са њима дружи већ 28 година. Једини димњичар у лозничком крају који покрива и Љубовију, Крупањ и Мали Зворник, а прелази и у Републику Српску. Он објашњава да у летњем периоду почињу припреме за наредну зиму и да је сада прави тренутак да се димњаци очисте.
- Током ложења на зидовима димњака таложе се чађ, смола, катран. Уколико се то преко лета не очисти и димњак не припреми за ложење, онда кад почне грејна сезона настају проблеми, долази до запаљења, пожара и експлозија. Сада је време да се димњаци среде и зато да бисмо имали и чистији ваздух током зимских месеци и сезоне ложења. Највише позива има кад почне сезоне, тада долази до запушења, димњак ‘’не вуче’’ и онда се мора интервенисати. Трудим се да свуда стигнем што пре како бих људима решио проблем и омогућио да загреју своје куће и станове – прича Станимировић док ради на крову вишеспратнице.
Како каже, најтеже је радити зими, а мора се пењати до димњака и по снегу, киши, леду, у свако доба дана и ноћи. На свакој кући и згради различит је кров, има их косих, благих, равних, а сваки мора познавати да би могао по њему сигурно да се креће, а хода се често и по мокрим цреповима.
- Највећа ми је срећа када успешно завршим посао, а још ниједан димњак није остао ‘’загушен’’, и када ме док идем улицом дневно поздрави 50 до сто људи. Не могу свих да се сетим па питам из које су улице јер памтим по називима улица и бројевима зграда – прича димњичар и додаје да ће вероватнојош дуго бити једини јер нико од младих неће да ради овај посао.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЖРТВЕ КОРОНАВИРУСА – Осморо из Лознице изгубило битку у Шапцу
ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА - Седморо задржано на лечењу
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"