Алкохолизам је све распрострањенији проблем у друштву, а посебно је забрињавајуће то што млади све раније почињу да конзумирају алкохол и да се опијају. Поражавајући је податак да је младима, упркос законским забранама, алкохол лако доступан у трговинама и угоститељским објектима
НАПОМЕНА: Имена су измењена за потребе текста
Млади у све већем броју, петком, а најчешће суботом у вечерњим часовима, конзумирају разне врсте алкохолних пића на јавним местима, у клубовима и кафићима. Врло често малолетници, иако је то против закона, разне врсте алкохола и енергетских пића купују несметано у трговинским објектима.
Алкохолизам је веома распрострањен проблем у друштву, а, како каже клинички психолог Живка Мићановић Цвејић, нарочито је за наш крај специфична толеранција друштва на алкохол.
- Због профила личности, социјалног стања и психички тешког периода живота кроз који млади пролазе, али и због традиционалних схватања, све чешће се особе у ранијем узрасту одају алкохолу. Треба напоменути и да родитељи често на разним врстама прослава наговарају своју децу да пију алкохол јер тако традиција налаже, а то је најчешће и први сусрет алкохола и младих - каже Мићановић Цвејићева.
Према подацима Института за заштиту здравља “Батут”, у просеку, прво пијанство се доживљава са 13 година. Последице редовног конзумирања алкохолних пића јесу раздражљивост, нестрпљивост, апстиненцијалне кризе, а у најтежем случају, они који изузетно често пију губе интересовање за људе и окружење.
У Лозници истраживање о навикама младих у вези са алкохолизмом није рађено неколико година, а последње је 2014. године спровело Удружење грађана “Искра - Лозница”. Истраживањем је обухваћено 450 ђака из свих лозничких средњих школа, а резултати су показали да млади почињу да пију у седмом или осмом разреду, а да се прва пијанства доживљавају у првој и другој години средње школе. Занимљив је податак да млади из руралних средина алкохол конзумирају више од младих из града.
Град Лозница је, иначе, усвојио Акциони план за борбу против алкохола и психоактивних супстанци. “Искра” низом едукација покушава младе да упозори на штетност алкохола и да их преусмери на прави пут, каже Љиљана Ранковић, координатор истраживања из “Искре”.
Важно је имати на уму да је прошле године забележено више од хиљаду саобраћајних несрећа у Србији у којима су учесници били у алкохолисаном стању.
- Када изађем у град суботом увече, пијем алкохолна пића у великим количинама и јако често се напијем. Свестан сам ризика који алкохол и опијање доносе, али ми то помаже да заборавим на проблеме - објашњава седамнаестогодишњи Ненад.
Његов друг Александар додаје да ужива док пије, али да му сво то уживање “преседне” у јутарњим часовима када га сустигну мучнина и главобоља. Границе које су некада постојале сада се бришу па девојке последњих година постају све сличније мушкарцима у уживању у алкохолу.
- Често излазим и дешава ми се да се напијем током изласка, али, како људи кажу, једном се живи, волим некада да се опустим и уживам - објашњава разлоге за опијање Магдалена (16).
Њена вршњакиња Милена каже да јој алкохол није потребан за добар провод и да излази сваке суботе, али да ужива у разним врстама сокова и газираних пића.
Забрињавајући је податак да, према тврдњама наших саговорника, никада нису наишли на проблем приликом куповине алкохола у продавницама, али ни у угоститељским објектима. Занимљива је информација да је у ноћним клубовима, и поред законских забрана и све учесталијих контрола припадника МУП-а у таквим објектима, алкохол најдоступнији малолетницима.
Када опијање постане превелик проблем и прерасте у зависност, неопходно је лечење. Алкохолисанима се основна медицинска помоћ пружа у лозничким здравственим установама, а зависност од алкохолизма успешно се лечи у Београду и Новом Саду.
Упркос традицији и обичајима, алкохолизам је јако штетан, како за организам тако и за целокупну заједницу и то је проблем не само код нас, већ и у најразвијенијим државама.
Никола Петровић
Текст настао у оквиру “Летње новинарске школе” Локал преса и Дојче веле академије
ПРОЧИТАЈТЕ И...
ТИНЕЈЏЕРИ И ЗАВИСНОСТ ОД ВИДЕО-ИГАРА - Нестваран заклон од стварности
ПРОБЛЕМИ БИЦИКЛИСТА У ЛОЗНИЦИ - Мало места за безбедну вожњу
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"