ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ‘’САВА’’ НА ВУКОВОМ САБОРУ – Изложба је отворена, погледајте слике

”Најлакше би ми било да кажем – изложба је отворена, погледајте слике, али не може тако”, рекао је синоћ у Музеју Јадра на отварању изложбе акварела насталих на прошлогодишњем 44. сазиву ликовне колоније ”Сава” Горан Вукојевић, директор Туристичке организације Брода, Република Српска.

Он је подсетио да су акварелистичку колонију пре 45 година покренула три сликара из Славонског и тадашњег Босанског Брода.

Горан Вукојевић

– Отада па кроз рат до данашњих дана нико не сме да пипне ту колонију која је једна од најважнијих културних манифестација у нашој општини. Отпочетка је била акварелистичка и надам се да ће наставити да траје и после нас. Драго ми је што смо овде по трећи пут и надам се да ћемо наставити да сарађујемо. Није само да се Дрина улива у Саву него су и људи међусобно повезани и то траје, што нам је изузетно драго. Сликарско језгро колоније опстаје, мења се, вишом силом неки одлазе, нови долазе и увек су добродошли, и стари и нови. Сликари су посебна врста људи, имају у себи нешто дјетињасто, а опет духовно и искусно. У њиховом друштву вријеме као да стане и било би добро да их је што више – казао је Вукојевић отварајући изложбу приређену у оквиру 91. Вуковог сабора.

Снежана Нешковић Симић, директорица Центра за културу ”Вук Караџић”, организатора Вуковог сабора, каже да јој је изузетно драго што је ”Сава” нашла своје место на најстаријој културној манифестацији у Србији.

Снежана Нешковић Симић

– Тај континуитет од 45 година је врло значајан и заслужује своје место код нас. Акварел је једна од најтежих, ако не и најтежа техника, а они су јединствени у региону јер сви учесници колоније раде том техником. Јако је добро што на колонији учествују сликари различитих генерација јер се та искуства у интеракцији прожимају и свако са собом понесе нешто ново. У наредне две недеље, колико изложба траје, моћи ћемо да уживамо у овим делима – казала је директорица Центра за културу.

Лознички академски сликар Драго Симић учесник је колоније у Броду три године и каже да врло добро познаје ауторе и зна о каквом се квалитету ради, напомињући да су то најзначајнији српски акварелисти, од најстарије до најмлађе генерације.

– Тако се кроз ову колонију види пресек уметности у акварелу. То је ретка техника, ради се на специјалним папирима, материјалима, и врло мало уметника се бави искључиво акварелом, углавном је то успутна дисциплина. Надам се да ће бити интересовања код Лозничана и ми смо ту и у едукативној улози да људи после оваквих изложби буду заинтересованији. Акварел је у светским размерама веома цењена техника, у Енглеској  је, чак, законом дефинисана како се слика. Присутна је и на нашим просторима, а на овој изложби имамо значајне представнике – рекао је Симић.

Драго Симић

Он каже и да има симболике у томе што јединствена ликовна колонија из Брода гостује на Вуковом сабору посвећеном ове године Бранку Радичевићу, најзначајнијем песнику српског романтизма, рођеном у Славонском Броду пре два века. Акварелистичка колонија покренута је у некадашњој Југославији у сарадњи два Брода, Славонског и Босанског, а после распада заједничке државе Брод са десне обале Саве наставио је традицију.

На изложби у Музеју Јадра изожено је 36 акварела и не би требало пропустити прилику да се погледају. Као и на другим програмима Вуковог сабора, улаз је бесплатан.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

БИТЕФ У ЛОЗНИЦИ – Лепота (не)ће спасти свет

ВИКЕНД У ЛОЗНИЦИ И ТРШИЋУ – ’’Точак здравља’’ и ’’Саборско посело’’

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wордпресс (0)
Дисqус ( )