ЗБОГ ВРЕЛИНЕ И СУШЕ УЧЕСТАЛИ ПОЖАРИ – Ватрогасци немају предаха

Високе дневне температуре и дуг сушни период, али и непажње грађана, довели су до драстичног увећања броја пожара у летњим месецима у Србији, а самим тим и на подручју Мачванског округа. Ватрогасци имају пуне руке посла јер гори на све стране, чим угасе један, избије нови пожар па је борба са ватром готово непрекидна.

Према речима начелника Одељење за ванредне ситуације у Шапцу Ивана Спајића, пожари на отвореном простору и шумски пожари узрокују уништавање читавог еко-система и наносе непроцењиве еколошке и материјалне штете, а њима је погођен и наш округ.

– На територији Мачванског управног округа од почетка године до данас регистрована је укупно 521 интервенција на пожарима на отвореном простору. Број интервенција због таквих пожара драстично је увећан, пошто смо за исти период у претходној години реаговали 323 пута. У протеклом периоду, односно од почетка ове године, на територији Мачванског округа била су 23 шумска пожара и они су правовременим интервенцијама припадника ватрогасно-спасилачког батаљона угашени у најкраћем року. Тиме је спречено њихово ширење и настанак веће материјалне штете. Што се тиче територије Града Лознице, забележен је пораст броја пожара на отвореном простору, од почетка године до 27. августа забележено је 128 интервенција због таквих пожара, док их је за исти период прошле године било 86. У овом месецу, забележен је, такође, пораст пошто смо у овог години због пожара на отвореном простору интервенисали 35 пута, док је у прошлој години таквих интервенција било 14 – каже Спајић за ЛН.

Припадници нашег ватрогасно спасилачког батаљона су, поред учесталих интервенција на територији округа, у претходном периоду учествовали у гашењу већих пожара у Кладову, Кучеву, Жагубици а један наш тим од четири ватрогасца спасиоца је био, заједно са колегама из целе Србије, на гашењу великих шумских пожара у Грчкој, каже он.

– Апелујемо на грађане да не спаљују суву траву, ниско растиње и остатке стрних усева на отвореном простору јер на тај начин могу угрозити своју и безбедност људи око њих, а ширењем пожара може се причинити велика материјална штета на околним објектима. Такође, скрећем пажњу да људи буду обазриви и у току вожње, посебно пушачи који опушке из аутомобила баце директно на суву траву. Постоје већ снимци који круже на друштвеним мрежама а доказују да пожар на овакав начин може да настане већ после три минута од додира опушка од цигарете са сувом травом или сеном. Такви пожари, који настају поред саобраћајница могу угрозити и безбедност и здравље других возача који ће проћи истом трасом после њих. Дакле, пажњу обратити и на овакве ситуације – упозорава он.

Законом о заштити од пожара се забрањује спаљивање остатака стрних усева, спаљивање смећа на отвореном простору и спаљивање биљних остатака. Спајић, такође, подсећа да је овим Законом забрањено и ложење отворене ватре у шуми и на удаљености 200 метара од руба шуме, изузев на одређеним видно обележеним местима. Казне за физичка лица која прекрше одредбе Закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до милион динара. Уколико ипак дође до пожара, потребно је што пре обавестити ватрогасну службу на телефон број 193.

– Одељење за ванредне ситуације у Шапцу контролише спровођење мера заштите од пожара на отвореном простору и против особа које не поштују забране биће поднет захтев за покретање прекршајног поступка. Преко свих овлашћених службених лица припадника ватрогасно-спасилачких јединица и инспектора Одељења за ванредне ситуације у Шапцу обављамо контролу на целој територији Мачванског управног округа, а до сада је написано више од 30 прекршајних налога за непоштовање одредби Закона о заштити од пожара – каже Спајић и подсећа да  Сектор за ванредне ситуације превентивно делује на спречавању настанка пожара на отвореном простору, не само инспекцијским надзорима, већ и сталним апелима, разговорима са грађанством, едукативним радионицама.

Врео талас и даље траје, суша чини своје и довољно је мало непажње да се створе велики проблеми, плану шуме, ливаде, угрозе објекти, а пре свега здравље и животи људи. Ватрогасци чини шта могу, али уважавањем апела надлежних, поштовањем прописаних мера и повећаном опрезношћу, нарочито током боравка у природи, свако може допринети да пожара буде што мање.

Т.М.С.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

АКЦИЈА ДАВАЊА КРВИ – Крај летње кампање

У МАЛОМ ЗВОРНИКУ – Акција „по мери грађана“

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за иОС уређаје на Апп Сторе или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Гоогле Плаy продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wордпресс (0)
Дисqус ( )