КОД ПЧЕЛАРА ЗОРАНА ЂУРИЋА – Удисање пчелињих кошница

Пчелар Зоран Ђурић из Корените спојио је знање столарског заната и љубав према пчелама, а резултат тога је прва АПИ комора у овом крају коју је направио на свом пчелињаку. Шта је то, многима је непознато, а реч је о технологији која људима омогућава да на једноставан и природан начин користе лековита својства пчелињих производа. Сви знају да пчеле праве мед, али осим њега, праве прополис, полен и матични млеч, а АПИ комора омогућава употребу ваздуха из пчелињих кошница који на човека делује благотворно.

Ђурић је у пчеларству 33 године, а на идеју на уради АПИ комору дошао је после одлазака на стручна предавања. Као столар постарао се за изградњу објекта, а на сајму у Београду купио је неопходне уређаје потребне да се удише ваздух из кошница. У кућици од шест квадрата су четири места за удисање, са одговарајућим маскама као за инхалацију, а ту је и лежај за опуштену варијанту удисања ваздуха из кошница.

– Удисање из кошнице је здраво, добро је за људе који имају бронхитис, астму, хроничне болести плућа или неке друге дисајне проблеме, позитивно утиче на хронични умор, стрес, мигрену и друге главобоље, али и за оне који немају никакве тегобе. Удисање ваздуха из кошница има позитивна дејства, удише се аеросол, односно ваздух из кошнице који садржи прополис, пчелињи восак, матичну млеч, који се ослобађа приликом уобичајених активности пчела. Ту су четири кошнице из којих се удише ваздух, има и лежај где се особа може опустити и удисати ваздух када се кошнице отворе, или ставити маску, како већ жели. Кошнице имају мрежасту жицу тако да пчеле из њих не могу ући у АПИ комору. Истовремено могу у комори бити четири особе, а треба знати да није довољно једном доћи, већ то треба чинити чешће да би се осетио ефекат, у неким случајевима и по трипут дневно, зависи све од проблема који човек има – објашњава Ђурић.

Ово је урадио како би додатно искористио благодети које пчеле дају, најпре због деце и људи из комшилука, а увек неко има бронхитис или неке друге плућне проблеме коме ће боравак у АПИ комори добро доћи. Каже да људи још не знају довољно ни шта је АПИ комора ни колико је благотворна на људски организам, а они који то знају, долазе код њега. 

– Ово нисам направио из комерцијалних разлога и употреба је бесплатна. Уколико једном човеку или детету помогне боравак у комори, она је оправдала постојање. Даће бог да помогне људима. Иначе, ваздух из кошнице може да удише и онај ко је алергичан на убод пчеле, чак и алергични на полен јер се постави одговарајући филтер на маску који омогућава и њима да користе комору. Удисање траје од 15 минута, а највише пола сата. Ко је долазио, отишао је задовољан – прича пчелар који нам је показао како све функционише, а уверили смо се да удисање ваздуха из кошнице прија.

Иначе, у АПИ комори ништа не сме да буде обојено, ни кошнице, све је од природних материјала, претежно дрвета, објашњава Ђурић. Књиге кажу да је удисање ваздуха из пчелињих кошница познато као апитерапија и у традиционалној медицини је већ вековима. Та терапија се обично користи за лечење респираторних проблема, попут астме и алергија, а може помоћи и код других здравствених проблема. Апитерапија сматра се једним од најстаријих облика алтернативне медицине. Ђурић је омогућио да је доступна и људима из нашег краја, па ко жели да проба, може га посетити и уверити се како делује ваздух из кошница вредних пчела које све што створе чине за добробит људи.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НА ФЕСТИВАЛУ ПЕСНИКА У БАРУ – Лозничанке међу „Светионицима“

МИНИНА БОРБА – Подржимо је да оздрави

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )