НАШИ СМО – О-лимпи-ја-деее!
Откако су почеле Олимпијске игре у Француској, од чијег сам свечаног отварања видео тек неколико последњих минута, непрестано ми у глави одзвања песмица коју су деца некада певала играјући се прескакања ластиша. Песмица се певушила на слогове док ногама из скока покушаваш да нагазиш ластиш – О-лимпи-ја-деее…! Можда се неко сећа и правила те игре, шта је био крајњи циљ и ко би био победник на крају, ја сам заборавио, а, признајем, никада то нисам ни играо јер је била “женска” игра. Ми дечаци смо се вијали с клисом и палијом, гађали ракљицом, спуштали трициклом с куглагерима низ падину улице или играли пар-непар сличицама фудбалера или кликера и на мале голиће у школском дворишту.
Дакле, спектакл отварања Олимпијских игара (ОИ) сам, практично пропустио, али већ наредних дана сам читао различите реакције на тај шесточасовни програм, први пут неизведен на стадиону, већ на води, а, како се наместило, вода је током церемоније падала и са неба. Реакција на сцену која подсећа на слику “Тајна вечера”, посебно је учестала те сам покушао да сазнам шта сам то пропустио у живом преносу спортског спектакла. Оно што сам закључио није баш дефинисано као ножем пресечено јер сам становишта да се о укусима не расправља, свако види оно што жели да види, али у овом случају тешко је закључити шта си баш видео. Уметничку слободу аутора или спрдњу и пропаганду нечега што би требало прихватити као нормално и морално, иако на прву лопту не делује тако. Са друге стране, ако је већ пуно тога и званично прихваћено као нормално, као људска слобода у било ком контексту, као мерило демократије и европских и светских вредности, човек се пита зашто онда уопште коментарисати појаве које већ годинама видимо и на “Евросонгу”, где свега има осим квалитетне музике.
Видех да се неки италијански новинар огласио на друштвеној мрежи тражећи азил од Русије. Како је написао, на ово се одлучио после гледања церемоније отварања ОИ и зато што “не жели да буде део тога…”. Иако није детаљисао о својој реакцији и ономе што га је изиритирало, јасно је било да су то управо поменуте сцене у којима се “провлачио сатанизам” кроз сценографију која подсећа на “Тајну вечеру”.
Наравно, има и оних који својим коментарима указују на “затупљеност” народа који и даље не схвата шта је то уметничка слобода и напредак у развоју демократије. Они објашњавају да то нема везе с “Тајном вечером”, а контра њима огласио се и мађарски премијер Виктор Орбан који је изнео критике на рачун “слабости и дезинтеграције Запада”, сматрајући да “празнину Запада” одражава управо отварање ОИ на којем је “одата почаст мешовитој Француској и истакнута заједница ЛГБТ+, уз трансвестите приказане око стола као на слици Леонарда да Винчија о библијској последњој вечери Исуса Христа с апостолима”.
Било је ту и реакција бискупа у Француској који су осудили “сцене спрдње и увреде хришћанства”, као и наслова попут оног – “Олимпијске игре се црвене од стида”. Чињеница је да су многи поцрвенели, али због повишеног притиска, љути на овакве појаве и зато би требало добро размислити о томе шта је уопште граница и до које тачке се може “толерисати” развој демократског света. Треба се запитати када ћемо ставити тачку на противљење било каквој различитости и може ли се то чинити у сваком делу друштва који, поред забаве, не сме заборавити и на хуманост, на љубав између мушкарца и жене, на лепоту осећаја да си некоме родитељ и да некога можеш васпитати да постане космополита, иако нема било какве “модерно-необичне манире”.
Можда охрабрује то да су се организатори ОИ, ипак, извинили због сцене која је изазвала негодовање, као и уметнички директор церемоније, који је истакао да је намера била “да се слави разноликост и ода почаст слављу и француској гастрономији”. И он је рекао да је само желео да пошаље “поруку љубави, инклузија, а никако подела”. Уз извињења иде и додатак да идеја није била омаловажавање било које верске заједнице, али су то неки, ипак, тако схватили. Можда би се требало подсетити некада и старе игре ластиша. Безазлене, а занимљиве.
Слободан Пајић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу